Çarmelik Kervansarayı’nda Kazı Çalışmaları

946

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız basına yaptığı yazılı açıklamada, Bozova ilçesine bağlı Büyükhan köyündeki Selçuklu dönemine ait Çarmelik Kervansarayı’nda, Şanlıurfa Müzesi başkanlığında arkeolojik kazı çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

Bülent Üçdağ nezaretinde yapılan arkeolojik kazılarda, yapının bölümleri ve temelleri ortaya çıktı. Şanlıurfa İl Özel İdaresi imkanları ile ilk defa Çarmelik Kervansarayı’nın rölöve, restitüsyon, restorasyon, statik sağlamlaştırma ve elektrik projelerini hazırladıklarını kaydeden Yıldız, “Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayından geçen projelerin uygulama işini projelendirerek, Kalkınma Bakanlığı Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunduk. Sunduğumuz proje ‘Turizm Alt Yapısı Destekleme Projesi’ kapsamında değerlendirilerek 700 bin TL hibe desteği aldı.

Sayın Bakanımız Faruk Çelik beyin, milletvekillerimizin ve Sayın Valimiz Celalettin Güvenç beyin ısrarlı girişimleri sonucunda, Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay’ın talimatı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü gerekli olan ödeneği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hesabına aktardı ve ihalesi yapıldı. 8 firmanın katıldığı ihaleye, Baran İnş. Tur. San. Ltd. Şti. /Ankara firması 3.989.693,66 TL (KDV hariç) teklifle ihaleyi kazandı. Yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Çarmelik Kervansarayı’nda 600 yıl sonra, 03.01.2012 tarihinde ilk defa kapsamlı ve projeye dayalı, arkeolojik kazı çalışması ile eşgüdümlü restorasyon çalışması fiilen başladı, restorasyon çalışması 20.10.2014 tarihinde bitirilecek” dedi.

23.01.2013 Sabah