Antik Roma Tiyatrosunda Çalışmalar Hız Kesmiyor

732

İznik’te, antik Roma tiyatrosunda özel idare kaynaklarıyla yürütülen restorasyon çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Bursa İl Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Çelik ve İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir ve beraberindekiler İznik’te çevre düzenlemesi süren antik Roma tiyatrosunu inceledi. Özel idare bütçesinden ayrılan ödenekle 2011 sonunda çevre düzenlemesine başlanan Roma tiyatrosunu gezen heyet, yapılan çalışmaları yerinde gördü. Nedim Akdemir, “Teknik bir ziyaret için buradayız. Tarihi değeri olan hazineyi bugün gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu İznik için iyi bir fırsat. Zira 2014’te özel idareler kapanacak” dedi.

Bilal Çelik de, “Roma tiyatrosundaki çalışmalar çok iyi gidiyor. Yer altındaki hazineler yer üstüne çıkarılıyor, Kaymakam Nurettin Kakillioğlu ve ki arkeolog arkadaşlarımıza gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Görüyorum ki yatırımımız heba olmamış. Şu an kadar bütçemizden ayrılan 600 bin lira ödenekle çalışmalarımız sürüyor. İznik dört medeniyetin izlerini taşıyor. Burasını Turizme kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

01.02.2013 Olay