Roma Tanrı Heykelleri, İzmit Arkeoloji Müzesi’nde Sergileniyor

1292

Yerleşim birimi olarak geçmişi 3 bin yıl öncesine kadar dayanan, ayrıca M.S. 3’üncü Yüzyılda da bir süre Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı bilinen İzmit’te çeşitli tarihlerde gün yüzüne çıkarılan o dönemin tanrı heykelleri İzmit Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde sergileniyor. Bu heykellerin en değerli parçaları olan Herakles (Herkül) ile sonbahar ve yazı simgeleyen 2 çıplak heykeldeki kırıkların depremlerde veya çıkarılıp taşınırken de kırılmış olabileceği belirtildi.

İzmit Müzesi’nde sergilenen ve Türkiye’de bugüne kadar bulunanların en büyüğü olarak bilinen tanrı heykellerinden Herakles (Herkül) heykeli, birkaç yıl önce hafriyat döküm alanına atılmış halde bulundu. Başı olmayan ve kaidesiyle birlikte 4 metreye yaklaşan bu heykelin, inşaat kazısı sırasında çıktığı ancak, inşaat sahibinin çalışmanın durmaması için kimseye haber vermeden bunu hafriyat torağının arasına gizleyip bulunduğu alana attığı sanılıyor. Yanında bir de boğa başı heykeli bulunan Herakles’in başı hala bulunamadı.

İzmit’te çeşitli tarihlerde bulunan Romalıların mevsimleri simgeleyen sonbahar, kış ve yaz heykelleri de, müze binasının kapı girişinde sergilenirken, çıplak olan sonbahar ve yaz heykellerinde de kırık olduğu göze çarptı.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü İlksen Özbay, bunların yaklaşık 2 bin yıllık heykeller olduğunu, belki de bu bölgede onlarca çok şiddetli depremler geçirdiklerini söyledi. Özbay, “Bunların hepsi birer tarihi eserdir. Roma döneminde genellikle tanrıları simgeleyen erkek heykeller çıplak olarak yapılmış. Hepsi kıymetli heykeller” dedi.

İzmit Müze Müdürlüğü’nün bahçesi ile bina içinde sergilenen heykel ve diğer tarihi eserler, Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

07.02.2013 haberler.com