Amerika’nın ‘Özgürlüğü’ Yatağan’dan Gitmiş

1818

Turgut Belediye Başkanı Salih Özen, 1886 yılında beri ABD’nin simgesi olan anıt heykelin, Lagina Antik kentindeki kazılardan çıkan heykelden esinlenerek yapıldığını öne sürdü.

Dünyanın en tanınan abidelerinden birisi ve Amerika’nın simgesi olan Özgürlük Heykeli’nin, Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut beldesinde bulunan Lagina Antik Kenti kazılarında bulunan Ay Tanrıçası Hekate heykelinden örnek alındığı ortaya çıktı. Turgut Belediye Başkanı AK Partili Salih Özen, “Heykellerin kıvrımları bile tıpa tıp aynı. Örnek buradan gitmiştir. Böyle bir heykel buradan çıktığı için gurur duyuyoruz. Bunu tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” dedi.

“Geri isteyeceğiz”

Başkan Özen, “Hekate heykeli belediye önünde sergileniyordu. Hizmet binamızın restorasyonu nedeniyle Muğla Müzesi’ne teslim ettik. Kültür ve Turizm Bakanı yeni değiştiği için tanışma fırsatı bulamadık. En kısa zamanda tanışıp bu konuyu dile getireceğiz. Heykelin başı Washington müzesinde sergileniyor. Bakanlığımızla yapacağımız görüşme sonrasında heykelin başını geri isteyeceğiz. Kazı Başkanlarımız da heykelin buradan örnek alındığını söylüyor. Heykellerin rölyeflerindeki hareketlilik, kıvrımlar bile aynı” diye konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Sratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, “Hekate kültürünün kökü Anadolu’dur. En büyük tapınağı da Lagina’dır. Özgürlük heykelinin yapıldığı yıllar sanatçıların antik eserlerden en çok etkilendiği yıllardır. Sanatçı Anadolu’dan Hekate kültüründen ve inancından esinlenmiş olabilir. İki heykel arasında önemli benzerlikler var. Hekate’nin yüzlerce heykelinde üçlü betimlemeler vardır. Başında hilal figürü olan betimlemeler çoğunluktadır. Bunun dışında elinde meşale, kırbaç, ok ve yay betimlemeleri de vardır. Özgürlük heykelini yapan sanatçı bu betimlemelerden sadece başında oklu taç bulunan betimlemeyi almış olabilir. Hekate’nin küçük büyük yüzlerce heykeli var ve Anadolu’da birçok ilin müzelerinde sergileniyor” dedi.

14.02.2013 Yeni Asır