Tarihin Sıfır Noktasına Koruma Kalkanı

863

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve bu yönüyle ‘Tarihin sıfır noktası’ olarak da nitelendirilen Göbeklitepe’nin etrafı kontrolsüz girişleri önlemek için tel örgüyle çevrelendi.

Göbeklitepe’de, Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığında Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü’nce, 1995 yılından bu yana kazı çalışması yürütülüyor.

UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve 12 bin yıl öncesine ait anıtsal mimarı yapılarıyla dikkat çeken Göbeklitepe’yi, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Kazı çalışmalarının başladığı yıllarda ‘1. derecede SİT alanı’ ilan edilen bölge için arkeolojik kazı ekibi geçen yıl alanın etrafının tel örgüyle çevrilmesi amacıyla bir proje hazırladı. Şanlıurfa Bölge Koruma Kurulu’na sunulan ve kabul edilen projeye Küresel Miras Fonu’ndan (Global Heritage Fund) kaynak aktarıldı.

3,5 ayda tamamlanan çalışmalarla Göbeklitepe yaklaşık 6 kilometrelik tel örgüyle çevrelendi.

‘En uzun tel örgü çalışması’

Bölgede incelemede bulunan Küresel Miras Fonu Türkiye Yöneticisi Mustafa Gönen, bölgede 5 bin 950 metrelik bir tel örgü çalışması yaptıklarını belirterek, ‘Bu aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu tür ören yerlerinde yapmış olduğu en uzun tel örgü çalışmasıdır’ dedi.

Tel örgülerin, kazı alanında hayvan otlatılması veya piknik yapılmasını önlemek amacıyla çekildiğini vurgulayan Gönen, 3,5 ay süren çalışmalarda köylülerin de görev aldığını söyledi.

Gönen, yaklaşık 135 bin TL’ye mal olan tel örgünün kurulumunun tamamlandığını dile getirdi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Schmidt

Göbeklitepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt de kazı alanının iki yıldan bu yana gece görüşlü kamera sistemiyle izlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

‘SİT alanı çevresine yapılan tel örgünün çevreden alana kontrolsüz girişleri, hayvan otlatma işlemlerini sona erdireceğini ve güvenlik için yardımcı bir unsur olacağını ummaktayız. Ayrıca Göbeklitepe’nin taş ocaklarıyla çok geniş bir alanı kapladığının algılanmasında da tel örgünün faydalı olacağını düşünüyoruz.’

Göbeklitepe

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu.

Dünyanın en eski ‘tapınak merkezi’ olduğu belirtilen Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı.

15.02.2013 Yeni Şafak