Kazı Çalışmasında Roma Dönemine Ait Kiremit Mezar Bulundu

1758

Sakarya’nın Serdivan ilçesinde kazı çalışması sırasında geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kiremit mezar bulundu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ekiplerinin Hızırilyas Tepesi’nde yaptığı kazı çalışması sırasında, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kiremit mezar bulunması üzerine çalışmalar durduruldu.

Sakarya Müze Müdürlüğü görevlileri, kazı yerine gelerek mezarı inceledi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından kiremit mezar müze müdürlüğü görevlilerince bulunduğu yerden alındı.

Sakarya Müze Müdür Vekili arkeolog Murşit Yazıcı, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, kazı çalışması sırasında ortaya çıkan kiremit mezarın geç Roma dönemine ait olabileceğini söyledi. Mezarın bulunduğu alanda yaptıkları çalışmada başka bir mezara rastlanılmadığını kaydeden Yazıcı, “Bulunan mezarın bir kısmı kazı çalışması sırasında zarar görmüş. Mezarda tarihlendirici bir unsur yok. Bu tür kiremit mezarlar milattan sonra 4. ve 5. yüzyıllarda bu bölgede var. Geç Roma dönemine ait olduğu düşünüyoruz.” dedi.

19.02.2013 Bugün