Sarayda Her Yer Gezilebilecek!

1117

Otopark olarak kullanılan Hasbahçe tarihi işlevine dönüyor. Saltanat arabaları ve porselen koleksiyonu depolardan çıkıyor. Topkapı Sarayı’nda yıl sonunda kapalı bir tek alan kalmayacak.

Topkapı Sarayı’nda restorasyon çalışmaları sona yaklaştı.Yıllardır VIP otoparkı olarak kullanılan Hasbahçe tarihi işlevine dönerken Sofa ve Bağdat köşkleri yenilendi.50’ye yakın saltanat arabası ve 10 bin Çin porselen koleksiyonu yakında depolardan çıkıyor. Sarayın arşivi de ziyarete açılıyor. Hasbahçe ve avlulara 150 bin kırmızı lale, 150 bin gök rengi sümbül ve gül dikildi. Gülhane’ye de Isparta’dan kokulu gül ve gül suyu üretim tesisi geliyor.

Topkapı Sarayı Müze Başkanı Doç. Dr. Ahmet Haluk Dursun bu yılın sonunda sarayda ziyarete kapalı yer kalmayacağını söyledi. Sarayda halen 15 ayrı birimde restorasyon çalışması olduğunu belirten Dursun, “Bu tarihi bir rekor. Tabii bu iş yoğunluğu kış olduğu için var. Nisana kadar çok sıkı çalışmamız lazım”dedi.

Hafta içi Ahmet Haluk Dursun ile Hasbahçe’de buluştuk. Restorasyon çalışmalarını, sarayın güvenliğini konuştuk. Padişahların Hasbahçesi’nin yıllarca sarayı ziyarete gelen devlet büyüklerinin araçlarına tahsis edilen otopark olarak kullanıldığını belirten Dursun,yapılan çalışmaları şöyle anlattı:

“Haremin ve Has odanın hemen altında olduğu için padişah kısa sürede buraya gelebiliyordu. Şehzadelerin kılıç eğitimi gördüğü, padişahın ailesinin geldiği yerdi.Ayrıca Enderun Mektebi’nin seçme öğrencileri de cirit, ok gibi yarışmalara katılıyorlardı.

Bundan böyle burada tarih canlandırılacak. Cirit, ok gibi, o dönemin sportif faaliyetleri yapılacak. Ayrıca koku bahçesi de olacak. Çevresine leylak ağaçları dikiyoruz. İnsanlar dönemi yaşayıp anlamaya çalışacak.”

Hürrem’e büyük ilgi

Ahmet Haluk Dursun’un verdiği bilgiye göre, sarayda en büyük ilgiyi Harem ve Hürrem Sultan ile ilgili detaylar görüyor. Sonra da Has Oda va Hazine Bölümü geliyor. Bunun Muhteşem Yüzyıl dizisinin rüzgarı olduğunu ifade eden Dursun, “Özellikle kadınlar Hürrem Sultanla ilgili konuları nerede yatıyor nerede yıkanıyor, odası hangisi) merak ediyor.”dedi. Dursun,yıl sonuna kadar yapılacakları da şöyle sıraladı:

“Zülüflü Baltacılar Ocağı restorasyonu bitti. Saraydaki koğuş sisteminin yani gece yatılan gündüz yaşanan bir alanın olduğu tek yer. İçinde yatak yerleri çubuk odası mescidi,hamamı var. Çok yakında açılıyor.

Dünyadaki en zengin porselenler bizde. 10 binden fazla Çin koleksiyonu var. Bunların bir kısmını 6. aydan itibaren ortaya çıkaracağız

Padişahların ve hanımlarının kulandığı farklı dizayndaki 50 civarındaki arabasının restorasyonları sürüyor. Onlarda yakında sarayı renklendircek.

Yazma eserler kütüphanesi açılıyor. Dileyen istediği kitabın digital kopyasını alabilecek.

Sarayın yani devletin arşivi de açılıyor. İsteyen dönemle ilgili devlet belgelerini görebilecek.

300 bin çiçek dikildi

Avlulara 150 bin kırmızı lale, 150 bin gök rengi (mavi) sümbül, gül dikildi,15 Mart’tan itibaren saray rengarenk olacak, sümbül bitecek lale açacak. Lale bitecek gül başlayacak. Her yer leylak kokacak.

Binicilik Federasyonu Başkanı’yla görüştüm. Belli günlerde At getireceğiz.

Gülhane için de planım şu, Gülhane adını herkes gül bahçesi zannediyor. Oysa gül yağı ve gül suyu üretim tesisi demek. Onun küçük bir örneğini yaptıracağız Bu ticari olarak da müthiş bir ürün olacak. Topkapı Sarayı’nın güllerinden meydana gelmiş bir gül yağı gül suyu. Bunun icin Isparta Valisi ve belediye başkanıyla pazarlık halindeyiz.

17.02.2013 Milliyet