Tarihi Anıt Mezarda Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

1116

Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Elif beldesindeki tarihi anıt mezarda restorasyon ve çevre düzenlemesi hız kesmeden devam ediyor. 1 Kasım 2012 tarihinde restorasyon çalışmalarına başlanan ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verilen çalışmalar, tekrar başlatıldı.

Gaziantep İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, anıtın çevresinde yaklaşık bin 200 metrekarelik bir alanda peyzaj çalışmalarına başlandığını ifade etti. Peyzaj işleri ile anıtın restorasyon çalışmaları beraber yürütülecek olup en kısa sürede çalışmaların tamamlanması hedeflendiğini belirten Aykanat, şunları kaydetti: “Elif Beldesi Anıt Mezarı, Araban İlçesi’nin Elif Beldesindedir. Elif Beldesi antik Sugga kenti olup, Roma dönemi yol güzergahlarını gösteren antik haritadaki bilgilere göre Dolikhe (Dülük)- Samosata (Samsat) ile Zeugma-Samosata yollarının kesişme noktası civarındadır. Elif Beldesi Anıt Mezarı kesme taştan inşa edilmiş olup, yüksek bir kaide üzerine oturan gövde ve gövde üzerini örten tonozlu bir örtü sisteminden oluşmaktadır. Anıt mezarın doğu, batı ve güney cepheleri kemerli, kuzey cephesi ise duvar örülerek kapatılmış, alt orta kısmında ise dikdörtgen bir kapı açıklığı bırakılmıştır.”

Elif Belde Belediye Başkanı İbrahim Çobanoğlu da, yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarının başlatılmasında emeği geçen başta AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’a, Gaziantep Valisi Erdal Ata’ya, Gaziantep İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

21.03.2013 Mynet Haber