‘Pontus Hazinesi’nden Kalan

1679

Defineciler, Kastamonu’da 18 Mayıs 2012’de Anadolu tarihi için çok önemli bir ‘keşif’ yaptı. M.Ö. 120 – M.Ö. 63 arasında 57 yıl hüküm süren Pontus Kralı Mithridat’ın bir komutanına ait olduğu tahmin edilen mezar, defineciler tarafından bulundu. Mezara gizlice giren defineciler buldukları her şeyi götürdü. Yağmadan geriye definecilerin çaldığı tarihi eserlerin fotoğrafları kaldı.

Defineciler Ağlı ilçesindeki mezar odasına girdiklerinde saatler gece yarısını geçmişti. Karşılaştıkları manzara tek kelimeyle muhteşemdi. Pontus Kralı Mithridat’ın bir komutanına ait olduğu tahmin edilen taş sanduka sapasağlamdı. İçinde, koşum takımlarından, 2000 yıl önce bir sefere giderken veya seferden dönerken ölen ve bir komutana ait olduğu sanılan askerin iskeleti vardı. Pontus Kralı Mithridat’ın komutanının iskeletinin yanında çok sayıda paha biçilemeyen arkeolojik eser de görülüyordu. Defineciler önce hiçbir şeye dokunmadan fotoğraf çektiler. Fotoğrafları çektikten sonra iskelet dahil ne buldularsa aldılar.

Tarih kaçakçıların avucunda

Çaldıkları tarihi eserleri pazarlamanın yollarını arayan defineciler 4 Haziran 2012’de saat 11.35-11.37 arasında cam ve pişmiş topraktan yapılmış çömlek ve şişeleri bu defa gazetelerin üzerine koyarak fotoğrafını çektiler. Fotoğraflarda eserlerin yanında bir tartı aleti dikkat çekiyor. Bazı fotoğraflarda ise yine gazete kâğıdı üzerine ‘serilmiş’ altından diadem (taç) parçaları ile yine altından ve değerli taşlardan yapılmış süs eşyaları görülüyor. Bir başka fotoğrafta ise defineci veya kaçakçı olduğu tahmin edilen bir kişinin elinde altın ve değerli taşlarla yapılmış bir yüzük ile yine altından süs eşyaları bulunuyor.

Bakanlık fotoğrafla arıyor

Küre Savcılığı’na bir ihbar sonucu tarihi soygundan devletin haberi oldu. Şüphelilerin birinin bilgisayarından fotoğraflara ulaşıldı, ancak eserler bulunamadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri soyulan mezarın içinden definecilerin gözünden kaçan birkaç parça eser ile definecilerin sökmeye fırsat bulamadıkları bir duvar resmini ele geçirilebildi. Bakanlık, Interpol aracılığıyla, Anadolu tarihi için büyük önem taşıyan eserlerin peşinde. Bakanlığa göre eserlerin bulunması ‘an meselesi’.

18.03.2013 Radikal