Antik Kentte “Mangal Keyfi”

1183

Her yıl 5 milyon kişinin ziyaret ettiği dünyaca ünlü turizm şehri Antalya Side Antik Kent’te akşamcıların mangal keyfi 1800 yıllık tarihi sütunları kararttı. Yoğun dumandan tarihi sütun simsiyah olurken sıcaklıktan arşitrav yani sütun baş tabanı da çatladı. Side Antik Kent’te M.S. 2’nci yüzyılda inşa edilen Devlet Agorası’nın orijinal yapısında 18 tarihi sütun bulunuyor. Side Antik Kent’in yönetim merkezi olan devlet agorasının uzunluğu 88,5 metre, genişliği ise 69,20 metre.

Side Beach Boys Su Sporları İşletme Müdürü Murat Ilgaz, antik kentte alkoliklerin mangal yaptıkları taşları görünce yüreğinin sızladığını söyledi. Tarihi Devlet Agorası ve Bizans hastanesinin koruma altına alınarak alkoliklerin mekanı olmaktan kurtarılması gerektiğini belirten Ilgaz, 1800 yıllık tarihi binanın akşamcıların cirit attığı mekan haline geldiğini kaydetti. Ilgaz, “Bu tarihi agora başka ülkede olsa her tarafını özel koruma altına alırlardı. Devlet agorası maalesef akşamları alkoliklerin ve tinercilerin mekanı konumuna geldi. Tarihi binanın sütunlarının daha fazla zarar görmemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bölgede ışıklandırma yapmalı ve kamera sayısını artırmalı. Alkolikler genelde tarihi binaya akşamları zarar veriyor. Mangal yaparak keyif sürüyorlar. Olan tarihi taşlara oluyor. ” diye konuştu.

DSP Manavgat İlçe Başkanı AhmeÇakmak ise devlet agorasının daha fazla zarar görmemesi için bölgenin acilen koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Alkoliklerin tarihi taşlara zarar vermesinden derin üzüntü duyduğunu belirten Çakmak, bölgenin koruma altına alınması, ışıklandırılması ve güvenliğinin sağlanmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Alman turist David Minnts, çocuklarıyla birlikte hatıra fotoğrafı çektirirken tarihi bina içinde ateş külünü görünce çok şaşırdığını kaydetti.

Side Devlet Agorası’nı her yıl 5 milyon turist ziyaret ediyor.

27.03.2013 Sabah