Duvar Yazılarındaki Saklı Tarih

1429

İzmir’deki Agora kazılarında bulunan duvar yazıları ve tasvirler Roma dönemindeki günlük hayata ışık tutuyor.

Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Duvar yazılarında küfürden tutun da sevgi sözcüklerine, aşk sözlerine kadar, bulmacalara kadar, gemi tasvirlerine, şiddeti ifade eden gladyatörlere kadar pek çok sözcük var” dedi. Duvar yazısı galerisi, restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılacak.

İzmir’deki bu alan dünyanın kent merkezindeki en büyük antik dönem agorası… İzmir Agorası’nda sürdürülen kazı çalışmalarıyla kentin tarihi zenginliği gün yüzüne çıkıyor.

“DÜNYADA BU ZENGİNLİKTE BAŞKA BİR DUVAR YAZISI BULGUSU YOK”

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Smyrna Agorasının en önemli ve en popüler arkeolojik bulgusu duvar yazılarıdır. Dünyada başka bu zenginlikte ve bu çeşitlikte bir duvar yazı bulgusu söz konusu değil” diye konuştu.

GÜNÜMÜZDEKİ DUVAR YAZILARIYLA İLGİNÇ BENZERLİK

Duvar yazıları, Roma dönemindeki günlük hayata ilişkin pek çok ipucu veriyor. Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, bu konuda şunları söyledi: “Küfürden tutun da sevgi sözcüklerine, aşk sözlerine kadar, bulmacalara kadar, gemi tasvirlerine, şiddeti ifade eden gladyatörlere kadar pek çok sözcük var. Hem antik çağın günlük yaşamını, hem Smyrna’nın günlük yaşamından bize inanılmaz kesitler veriyor.”

İZMİR’İ ZİRVEYE TAŞIYOR

Bu tarihi zenginlik, İzmir’i kültür turizminde zirveye taşıyor.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, “İzmir’e 2012 yılı içerisinde gelen turist sayısı 1 milyon 380 bin ancak İzmir’deki müzeleri ziyaret eden turist sayısı 3 milyon. Bu İzmir’deki kültürel mirasın ne kadar çok ilgi çektiğinin net göstergesi” dedi.

Çalışmalar tamamlandığında duvar yazılarının yer aldığı galeri ziyarete açılacak.

28.03.2013 TRT Haber