Osmanlı’nın İlk Dönemi Ortaya Çıkıyor

1681

Birçok tarihçi Osmanlı’nın ilk dönemiyle ilgili araştırmalar yapmış olsa da, beylikten devlete geçişi sağlayan ve Osmanlı’ya Bursa’nın kapılarını açan Yenişehir’in Köprühisar Köyü, tarih sayfalarındaki karanlığını koruyor. Osmanlı’nın ilk dönemine ait karanlıkta kalmış tarihi artık gün yüzüne çıkıyor.

Osmanlı’nın ilk dönemi gün yüzüne çıkıyor. Osmanlı’ya Bursa’nın kapılarını açan Yenişehir’e bağlı Köprühisar Köyü, tarih sayfalarındaki geçmişe ışık tutacak. Osmanlı’nın beylikten devlete geçişinde önemli bir yere sahip olan Köprühisar’da Osmanlı döneminden kalma eserler yenilenerek geleceğe kazandırılacak. İl Özel İdaresi, Osmanlı’nın beylik döneminde çadır hayatından ilk defa kalıcı evler yapılarak kurulan ve Osmanlı ordusuna üs olarak kullanılan Yenişehir’de restorasyon dönemini başlatıyor. Yenişehir’de Osmanlı’dan kalma ilk dönem eserleri için çıkarılacak ödenekle birlikte Köprühisar’da harabe halde bulunan bin yıllık han, hamam ve kale yenilenebilecek.

BİN YILLIK HAN AHIR OLDU

Osmanlı’ya 29 yıl başkentlik yapan ve Bursa’nın alınmasında önemli bir üs olan Yenişehir’in Köprühisar Köyü’nde nereye adım atsanız oradan tarih çıkıyor. Osmanlı devletinin ilk eserlerini barındıran Köprühisar’da kaderine terk edilen yapılar, harabe halde duruyor. Köyün içinden geçen Kocasu deresine set olan ve 50 dönümlük bir alanda bulunan tarihi kalenin kalıntıları da köy evlerinin altında kalmış. Etrafı hisarla çevrili olan köyde bulunan tarihi han ise, şimdilerde ahır olarak kullanılıyor.

TÜRKLERİN İLK KONAKLAMA YERİ

Pek çok tarihçinin Osmanlı’nın ilk dönemiyle ilgili yaptığı araştırmalar da meyvesini verdi. Yıllardır Yenişehir’in tarihiyle ilgilenen ve bu alanda pek çok eseri bulunan Araştırmacı Yazar Nurettin Baydur, Osmanlı Beyliği’ne devlet olma yolunu açan Köprühisar’daki gelişmeleri Bursada Bugün’e anlattı. Osmanlı’nın Yenişehir’i almak için öncelikle Köprühisar’ı Bizans tekfurluğundan aldığını ifade eden Baydur, “Köprühisar Osmanlılardan önce Rum tekfurluğu yönünden çok önemli bir merkez ve tarihi ipek yolu kenarındadır. Köprühisar önemli bir tekfurluk merkezi buranın alınması da Osmanlı’yı uzun süre yormuştur. Osman Gazi 1280’lerden 1300’e kadar uzayan yaklaşık 20 yıllık Osmanlı devletinin doğuş süreci evresinde ufak uç beyliğini güçlendirmek için bir dizi yerel çatışmalar yapmıştır” diye konuştu.

DEVLETİN İLK TEMELLERİ ATILDI

Koyunhisar savaşı sayesinde Osmanlı Beyliği´ne devlet olma yolunun açıldığını ifade eden Baydur, “Koyunhisar savaşı 1302 yılında yapıldı. Osman Gazi’nin yükselişinden rahatsız olan ve tehlikeyi önceden sezen Bilecik Tekfuru, Yarhisar tekfurunun kızı ile evlendireceği oğlunun düğününe Osman Gazi’yi de çağırarak ona pusu kurup öldürmeyi amaçladı. Fakat Osman Gazi’nin dostu olan ve Bilecik Tekfuru ile aralarından düşmanlık bulunan Harmankaya Tekfuru, bu tuzağı Osman Gazi’ye haber vererek onun tuzağa düşmesini engellemiş ve 100 askere kadın giysileri giydirerek oyun içinde oyun diye adlandırılan bir taktikle bu kenti almıştır. Bu çatışmalar sonunda Bilecik tekfuru öldürülmüş; Bilecik ve Yarhisar kaleleri Osman Bey eline geçmiştir. Bu evrede ilk başarı Köprühisar’ın beylik güçleri eline geçirilmesi ile başlamıştır. Bu dönemde Osman Bey Yenişehir’i beylik merkezi yapmıştır” ifadelerini kullandı.

10.04.2013 bursadabugun.com