Tarihi Mescitte Zülfikar Freskleri Bulundu

1429

Alanya Kalesi’nde yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında, 1227 yılında Aleaddin Keykubat tarafından yaptırılan Selçuklu Mescidi’nin iç temizliği sırasında 2 duvarda Hz. Ali’nin kılıcı olan ‘Zülfikar’ freskleri ortaya çıkarıldı.

Tarihi yaşam bulguları millattan önce 4’üncü yüzyıla dayanan Alanya Kalesi’ndeki restorasyon çalışmaları aralıksız sürüyor. Alanya Belediyesi ve Müze Müdürlüğü’nün 2007 yılında başlattığı restorasyon çalışmalarıyla bir yandan bugüne kadar ziyarete açılamayan tarihi varlıklar turizme kazandırılırken, diğer yandan tarihi belge niteliğindeki tasvirlerin gün yüzüne çıkması sağlanıyor.

DUVARLARDA ‘ZÜLFİKAR’ FRESKİ

Müze Müdürü Seher Türkmen ise Alanya Kalesi’nin liman bölgesinde yer alan ve kitabesine göre 1227 yılında Aleaddin Keykubat tarafından yaptırıldığı bilinen tersanenin mescit kısmında, 2 duvarda karşılıklı Zülfikar freskleri ortaya çıkarıldığını söyledi. Zülfikarların anlamının, bu mekanın o dönemdeki kullanımıyla alakalı olabileceğine işaret eden Türkmen, şöyle dedi:

“Tersanenin iç kısmındaki temizlikten sonra mescit kısmındaki temizliğin daha titiz ve kapsamlı yapılmasına karar verdik. Son aşamaya gelindiğinde duvarlarda bazı bezemeler olduğunu fark ettik. Temizlik sonrası, sıva üzerinde bazı freskler olduğu ortaya çıktı. Bu freskler karşılıklı duvarlardaki 2 Zülfikar’dan oluşuyor. Osmanlı arşivinin 1538’deki kayıtlarından anlaşıldığı üzere Alanya bölgesinin, Kaptan Paşa Eyaleti içerisine alındığı görülüyor. Büyük bir ihtimalle burası mescit olarak kullanılmış, ancak tersanenin bir de askeri fonksiyonu olduğu düşünülüyor. Tabi bu fresklerle ilgili daha kapsamlı araştırmalar yapılacak. Bunun sonucunda daha net bilgilere ulaşmış olacağız.”

28.03.2013 Haber Türk