Aigai Antik Kenti Gün Işığına Kavuşuyor

1195

Manisa’nın Yuntdağı bölgesinde Köseler Köyü yakınındaki tarihi Aigai’de, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından 9 yıldır yürütülen kazı çalışmaları neticesinde ortaya çıkan eserler 3 bin yıllık tarihe ışık tutması bekleniyor.

Sardes’te olduğu gibi, bu kazıların bir kısmı yabancı ülkelerin sağladığı fonlarla ve uzmanlarla sürdürülürken, bir kısmı da Türk arkeologlar tarafından, işadamlarının sponsorluk desteği ve sağladığı maddi katkılarla yürütülüyor. Manisa yöresinde bu ikinci tip kazılara en iyi örneklerden birini Yuntdağı eteklerinde yer alan Aigai Antik Kenti oluşturuyor.

Kazıları, Anemon Otelleri’nin de sahibi olan Manisalı işadamı Akçura ailesinin maddi desteği ile yürüten ekibin başkanlığını Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Doğer yapıyor.

Prof. Doğer, bugün ulaşılan noktayı şu sözlerle ifade etti: “2004 yılında başladığımız kazılarda, Agora, kent meclisi binası, Bizans şapeli ve biraz ileride de büyük ihtimalle otel olduğunu tahmin ettiğimiz bir yeri kazdık. Kent oldukça büyük. Tiyatrosu, gimnazyumu, hamamı, stadyumu var. Kentin kolay gezilmesi için bütün taş yolları açtık. Gezilebilmesi için levhalar koyduk. İngilizce ve Türkçe bilgilendirme levhaları koyduk. Biz olmasak bile, gelenler kenti rahatlıkla gezebilir. Bu kazılar belki 100-150 yıl sürecek. Bu çalışmalar çok uzun soluklu çalışmalar. Kentler ekonomilerine uygun olarak genişlerler ve büyürler. Büyük bir ihtimalle İsa’dan önce 7. yy’da 100-150 kişi ile başlayan kent, yaklaşık 2. ve 1. yy’da 10-15 bin kişiye çıkmıştır. Tamamı burada yaşayan insanlardır.”

SOSYAL YAPILARA YOĞUNLAŞMA

Kazılarla tarihin değişeceğine inandığını ifade eden Aigai kazıları Başkanı Prof. Doğer, ilerleyen yıllarda yapılacaklara ilişkin bilgiler vererek, “Antik kentte bu yıla kadar yaptığımız kazılarda tiyatro, meclis ve agora gibi kamu yapılarını ortaya çıkarmaya çalıştık. Kentin, özellikle Helenistik Dönem’de M.Ö. 3. yy’dan itibaren Pergamon Krallığı’nın da desteğiyle bölgede ekonomik ve kültürel çekim merkezi haline geldiğini anlıyoruz. Kazılarda önümüzdeki dönemde sosyal yapılar üzerinde yoğunlaşacağız.Roma Dönemi’nden kalan evler ile caddeye bakan dükkanlarda kazı çalışmalarına başladık. Bu kazılar kentin sivil ve sosyal yaşamı açısından bizi bilgi sahibi yapıyor. Kentin ana caddesi olarak bildiğimiz yol kenarında bazı dükkanlar açığa çıktı. Öğütme işinde kullanılan bazı taşlar bulduk. Burası büyük ihtimalle bir sanayi alanı gibi düşünülebilir. Ana cadde kazısının henüz başlarındayız. İlerleyen yıllarda daha net sonuçlar alabileceğiz.” şeklinde konuştu. Antik kentteki kazı çalışmaları sayesinde yörenin kaderinin de değişeceğini savunan Prof. Dr. Doğer, “Hedeflerimizden biri buradaki turizm hareketini canlandırmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak. Bu ören yerinin rahatça gezilebilmesi için yolları yaparak işe başladık. İnsanları yormayan bir yürüyüş rotası oluşturduk. Antik dönem izleri günümüz turizmine kazandırıldığında bölgede turizm patlaması yaşanacak, bu da bölgenin kaderini değiştirecek” dedi.

10.04.2013 Haber 3