‘Son Romalılar’ Belgeseli Anamed’de

1015

“Tarihi Hayallemek: Sagalassos” sergisi kapsamında, “Son Romalılar” isimli belgeseli sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

18 Nisan 2013 Perşembe gösterimi yapılacak olan belgeselde, Sagalassos’ta yürütülen kazı çalışmaları ve antik şehirle ilgili görüntüler yer alıyor.

AnaMed, 9 Mart 2013 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtığı “Tarihi Hayallemek: Sagalassos” sergisi kapsamında “Son Romalılar” belgeselini arkeoloji ve tarih meraklılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 18 Nisan 2013, Perşembe günü saat 11.00’de AnaMed’de gösterime girecek olan belgesel, Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılış öyküsünü anlatıyor.

Son Romalılar, Doğu Akdeniz’in en büyük arkeolojik girişimlerinden biri kabul edilen Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nde, dünyaca ünlü arkeolog Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığındaki uluslararası bir ekip tarafından yürütülen özverili kazı çalışmalarını konu ediyor.

Belgesel, Roma İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemlerine ev sahipliği yapan, 7’inci yüzyılda depremle yıkılan, ardından sakinleri tarafından terk edilen ve sonrasında unutulan kentin tarihine tanıklık etme fırsatı sunuyor. Arşiv görüntüleri, özel efektler ve bilgisayar grafikleri kullanılarak hazırlanan film, 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Sagalassos’un gün yüzüne çıkarılış öyküsüne dikkati çekiyor.

13.04.2013 haberler.com