Marmaray Kazılarında Çıkan Hayvan Kemikleri Müzede Sergilenecek

1070

Yenikapı’daki Marmaray ve İstanbul metrosu kazılarında birçok tarihi eserin yanı sıra hayvan kemikleri de gün yüzüne çıktı. Kazılarda, attan file, ayıdan sığıra kadar birçok hayvan türüne ait 60 bin kemik bulunurken, kemikler Mayıs ayından itibaren müzede sergilenecek.

Yenikapı’daki Marmaray ve İstanbul metrosu kazılarında birçok tarihi eserin yanı sıra hayvan kemikleri de bulundu. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Onar kazılarda, attan file, ayıdan sığıra kadar birçok hayvan türüne ait bulunan kemikler hakkında bilgi verdi.

Onar, “Yenikapı’da Marmaray projesi başladığı zaman arkeolojik malzemeler çıkınca yine aynı tarih içerisinde İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü başkanlığınca arkeolojik kazılara başlandı. Dolayısıyla binlerce bizim alanımız içerisinde baktığımız zaman hayvan kalıntısı ortaya çıktı. Birçok arkeolojik malzemenin yanında hayvan kalıntıları da önemli bir boyut içerisindeydi” dedi.

Kazı alanından maymun kemiklerinin de çıktığını belirten Onar, “Birçok işlenmiş kemiklerimiz var. İşlenmiş deve, sığır boynuzları, geyik boynuzlarımız alanda çok fazlaydı. Muhtemelen dekoratif amacıyla hasırcılıkta demircilikte kullanılan malzemelerdir. En önemli balık malzemelerimizden ton balıkları kalıntıları alanda çoktu. Çünkü balık türleri zengindi Bizans zamanında balıkçılık çok önemli bir boyuttaydı. Burada yine geyiklerimize ait kimi zaman avlanmış kimi zaman da geyik boynuzlarının toplanmış olduğunu ve bundan da birçok malzemeler üretildiğini görüyoruz” diye konuştu.

Bizans atlarının koleksiyonunu da gösteren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Onar, Bizans atlarının dünyada da en zengin koleksiyona ait olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Kemikler Mayıs ayından itibaren İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde kurulan müzede sergilenecek.

16.04.2013 haberler.com