Topraklarımız ‘Karış Karış’ Araştırılıyor

1461

Geçen yıl 381 kazı, 102 yüzey araştırması yapılan, 8 binden fazla envanter niteliğinde eser çıkarılan Türkiye’de, baharla birlikte arkeolojik araştırmalar hızlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgilere göre, 2012’de 116 Türk, 39 yabancı ekip kazı, 84 Türk, 18 yabancı ekip yüzey araştırması yaptı. Müzelerin yürüttüğü 47 kazı, 151 kurtarma kazısı ve 28 kamu yatırım alanı kurtarma kazısıyla toplam 483 arkeolojik çalışma gerçekleştirildi.

Türk bilim insanları ve müze müdürlüklerince geçen yıl yürütülen arkeolojik çalışmalara, bakanlık bütçesinden 35 milyon 620 bin 800 lira ödenek aktarıldı.

2013’ün ilk kazıları

Havaların ısınmasıyla bu yılın ilk kazıları da başladı. Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki ekip, Denizli Laodikeia’da, Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığındaki heyet İzmir Metropolis’te ve Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy yönetimindeki grup da Smyrna Agorası’nda araştırmaya koyuldu.

Yabancı bilim insanlarından da Japon Arkeoloji Enstitüsünden Dr. Kimiyoshi Matsumura Kırıkkale Büklükale’de, Alman Arkeoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Klaus Schmidt de Şanlıurfa Göbeklitepe’de tarihi araştırma faaliyetlerine başladı. Çalışmalara akademik yılın sona ermesiyle hız verilecek.

“Anadolu, bizi her sene şaşırtıyor”

Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl çok önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Anadolu, her sene açığa çıkarılan buluntularıyla bizi şaşırtıyor ve tarihimizle ilgili bildiklerimizin çok sınırlı olduğunu gösteriyor. Biz arkeologlar her yıl yeni buluntulara ulaşma ümidini taşıyoruz” dedi.

Anadolu’nun her dönem için evrensel kültür tarihine çok önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Karul, tarihe ilişkin pek çok kırılma noktasının bu coğrafyada gerçekleştiğine dikkati çekti.

Arkeolojik çalışmaların daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Karul, son yıllarda arkeopark ve açık hava müzelerinde artış olduğunu bildirdi.

Karul, Kırıklareli Aşağı Pınar, Bursa Aktoprak, İzmir Yeşilova ve Aksaray Aşıklı Höyük gibi yerleşmelerdeki kültürel sektöre yönelik parkların, arkeolojiyi toplumun değişik kesimleriyle buluşturmak açısından önem kazandığını ifade etti.

2012’nin arkeoloji olayları

Doç. Dr. Karul, pek çok önemli bulguya ulaşılan geçen yılın arkeologlar açısından verimli geçtiğini anlattı. Karul şöyle devam etti:

“Hatay’daki Tell Tayinat höyüğünde Hitit Kralı 2. Şuppiluliuma’nın bir elinde mızrak, bir elinde başak figürü yer alan bir heykeli bulundu. Heykelle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘Ben şimdiye kadar bu kadar kendini ifade eden, görkemli bir kral heykeli görmedim’ demişti.

Ilısu Barajı Projesi kapsamında yapılan arkeolojik kurtarma kazılarında M.Ö 12000’lere uzanan bir yerleşme bulundu. Yenikapı kazılarında da geçen yıl çok önemli bulgulara ulaşıldı. İlk İstanbulluların, neolitik döneme ait yaklaşık 8 bin yıllık 390 ayak izi ortaya çıkarılarak bir kısmı koruma altına alındı. Buluntular arasında, mezarlar ve batıklar da yer aldı.”

18.05.2013 TIMETURK