‘Taş Devri’nden Arkeolojik Parka

1275

Latmos Dağı’ndaki kaya resimleri, taşocaklarında mıcır olmaktan kurtuluyor. Dağ koruma altına alınıp, arkeoloji parkı haline getiriliyor.

Kaya resimlerinin çeşitliliği ve zenginliğiyle gündeme gelen Latmos Dağı’nın taşocaklarından kurtarılması için girişimler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Aydın Arkeoloji Müzesi uzmanları, dünyada örneklerine az rastlanan 8 bin yıllık kaya resimlerinin yer aldığı tarihteki adı ‘Latmos’ olan Beşparmak Dağları’nın Doğa, Tarih ve Arkeoloji Parkı haline getirilmesi için çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, dağın tamamı taranıp tüm kaya resimleri tespit edilecek. Daha sonrada Latmos Dağı’nın koruma altına alınması planlanıyor.

İlçe ilçe tespitler yapılıyor

Dağın Aydın bölümünde Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) onursal üyesi, kaya resimleri uzmanı Dr. Anneliese Peschlow’un da katılımıyla geçen yıl tescil çalışması yapılmıştı. Tarih ve Arkeoloji Parkı olarak kabul edilmesi ve Latmos Dağı’ndaki tüm kaya resimlerinin tespiti için çalışmalara bu yıl Koçarlı ilçesine bağlı Bağarcık Köyü yakınlarında bulunan Çörlenasar bölgesinde devam edildi. Buradaki tüm kayalar ve mağaralar didik didik edildi. Bulunan kaya resimlerinin değerlendirmeleri yapıldı, kayıtlara geçildi. Son olarak ise geçen çarşamba günü Latmos’taki en kalabalık figürlerin yer aldığı, Ballıkkaya Mağarası incelendi.

‘Aile ve şenlik figürleri eşsiz’

Kaya resimlerinin eşsiz olduğunu belirten EKODOSD Onursal Üyesi Peschlow şunları söyledi: “Elimizdeki mevcut buzul çağından sonraki diğer örneklerden farklı olarak, ne insana ne de hayvanlara karşı savaş ve şiddet içeren sahneler bulunmamaktadır. Ayrıca günlük yaşamdaki tarım ve hayvancılıkla ilgili sahneler de mevcut değildir. Buradaki resimlerde aile ve 8 bin yıl önce şenlik figürleri yer almakta. Latmos Dağı’nın tüm insanlığı ilgilendiren muhteşem özellikleri bulunmasına karşın yıllardan beri bu dağlarda maden ocakları işletilmektedir. Yakın zamana kadar bu ocaklar, dağ zincirinin doğusunda bulunurken, son yıllarda tüm sathına yayıldı. Ne yazık ki bu ocaklar Beşparmak Dağları’nın eşsiz panoramik manzarasını bozmakla kalmayıp dünyada eşi benzeri bulunmayan, tarih öncesinden günümüze kadar gelmiş olan kaya resimlerini de tehdit etmeye başlamışlardır. Oysa bu tarih öncesi resimler ve etrafındaki doğal çevre birbirlerine bağlıdır ve birbirleriyle adeta iç içe geçmektedirler. Latmos tümüyle doğa, tarih ve arkeoloji parkı haline getirilebilir. Türkiye ’de gelişmekte olan turizm için, Latmos çok değerli alternatif bir kaynak olacaktır. Örneğin Fransız Alpleri’ndeki Bego Dağı’ndaki kaya gravürlerini çok verimli bir biçimde değerlendirmişler ve her yıl binlerce turisti bölgeye çekmektedirler.”

Çalıştay düzenlenecek

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de yürütülen çalışmaların umut verici olduğunu söyledi. Konuyla ilgili bu ayın sonunda çalıştay düzenleyeceklerini belirten Sürücü, “Latmos’un diğer yarısı Muğla bölgesinde olduğu için, buradaki uzmanlar tarafından da aynı çalışmaların başlatılacağına inanıyoruz” dedi.

19.05.2013 Radikal