“Cehennem Kapısı” Günyüzüne Çıkarılacak

746

Pamukkale’deki Hierapolis antik kentinde bu yılki kazı sezonunda “Cehennem Kapısı” olarak adlandırılan Plutonium Mağarası’nın günyüzüne çıkarılması öngörülüyor. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Hierapolis antik kenti kazı heyeti başkanı olan Salento Üniversitesi’nden arkeoloji profesörü Francesco D’Andria, PAÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve diğer yetkililerle Hierapolis antik kentinde incelemelerde bulundu.

Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pamukkale ören yerindeki Hierapolis antik kentinin Denizli açısından, ülke ve dünya açısından çok önemli yerlerden birisi olduğunu belirtti. Türkiye’nin en büyük nekropol alanının Hierapolis antik kentinin içerisinde bulunduğunu ifade eden Demir, kazıların 1957 yılından 2000 yılına kadar İtalyan Arkeoloji Enstitüsü, 2000 yılından sonra da İtalya Lecce Üniversitesi’nden Prof. Francesco D’Andria başkanlığında yürütüldüğünü hatırlattı.

Yabancı kazı heyetlerinin çalışmalarında yaşanan en büyük sıkıntının, yılda bir ay-45 gün çalışılması oluğunu söyleyen Demir, şunları kaydetti: “Hierapolis, yıllık en az 1 milyon 700 bin civarında ziyaretçi çeken bir alan. Dolayısıyla buradaki arkeolojik gelişmeler, sadece biz değil, dünyayı ilgilendiriyor. Artık bu bir aylık çalışmalara tahammülümüz kalmamıştı. Bakanlığa müracaatta bulunduk. İtalyan kazı heyeti ile birlikte, onların da bilimsel desteğini alarak burada nekropol kısmında çalışma yapmak istediğimizi belirttik. Bunun üzerine 8 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay geldi. Şu anda müzemize bağlı arkeologlar ve Pamukkale Üniversitemizin bilimsel desteği ile burada bir program çerçevesinde, nekropol alanının kısa sürede ayağa kaldırılması ile ilgili bir çalışma yapılacak.”

Laodikya’da ve Tripolis’te yapıldığı gibi, Hierapolis antik kentinde de çalışmaların yıl boyunca süreceğini ifade eden Demir, çalışmaların mali boyutunun Valilik ve İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağı bilgisini verdi. Demir, İtalyan kazı heyetinin bu yıl “Cehennem Kapısı”nın bulunduğu alandaki çalışmaları ve küçük tiyatronun restorasyonunu bitirmeyi planladığını belirterek, ayrıca yıkıntı halinde olan bazilikanın da kazılması ve ayağa kaldırılması için de çaba gösterileceğini söyledi.

İtalyan profesör D’Andria da, dört yıl önce çalışmalar sırasında 4 metre uzunluğunda bir mermer heykel bulduklarını, bunun yeraltı tanrısı Hades’e ait olduğunu düşündüklerini belirterek, “Geçen yılki kazılarda Plutonium Mağarası’nı bulduk. Hierapolis Plutoniumu ve Pluto’nun Kapısı olarak da anılan burası ‘ölüler dünyasına geçit’, ‘Cehennem Kapısı’ olarak adlandırılıyor. İnsanlar burada Hades’e boğa kurban ediyordu” dedi.

21.05.2013 Yeni Asır