Tarihi Eserler Yazılarla Kirletiliyor

1048

Edirne’de bulunan tarihi eserlerin bazıları üzerine yazılan yazılarla kirletiliyor. Farklı medeniyetlere ev sahipliği, Osmanlı devletine ise 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’de birbirinden değerli çok sayıda tarihi eser bulunuyor.

Şehirdeki cami, köprü, han, hamam, çeşme ve çarşılar her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tarihi mekanları ziyaret eden insanlar şehrin ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Yapılan tanıtımlarla turist sayısı her geçen yıl artan Edirne’de misafirlerin uğrak mekanları bilinçsizce kirletiliyor. Yerli ve yabancı yüz binlerce insanın görmek için geldiği tarihi eserler yazı tahtasına dönüşmüş durumda. Yazılarla kirletilen tarihi mekanlardan birisi de Edirne ile Karaağaç Mahallesi’ni birbirine bağlayan Meriç Nehri üzerindeki aynı isimle bulunan köprü. Abdülmecit döneminde yaptırılan 1847 yılında yapımı tamamlanan 263 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeki köprünün ortasındaki mermer kitabeli kubbeli köşk farklı renklerde, şekillerde ve içerikteki yazılarla kaplanmış. Yayaların fotoğraf çekmek ve doğal alanı izlemek için mola verdiği mekan yaz boz tahtasına dönüşmüş vaziyette.

28.05.2013 TIMETURK