Zeugma Mozaik Müzesi’ne Yoğun İlgi

781

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zeugma Mozaik Müzesi’ni açıldığı 2011’in eylül ayından bugüne kadar 307 bin 954 kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Müzenin bu yılın 5 aylık döneminde 57 bin 472 turisti ağırladığını ifade eden Aykanat, yaz sezonunun başlamasıyla beraber bu sayının artacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008’in nisan ayında inşasına başlanan müzenin, 50-55 milyon dolarlık yatırımla tamamlandığını hatırlatan Aykanat, “Zeuguma Mozaik Müzesi, çevre illerden gelen turistlerin yanı sıra yabancı turistlerden de ilgi görüyor. Özellikle çocukların olağanüstü ilgisi var. Müzemiz, kentimizin tanımında önemli rol oynuyor” dedi.

Müzenin ekonomik anlamda da önemli getirisi olduğunu vurgulayan Akyanat, ziyaretçi sayısının her geçen gün artığına dikkat çekti. Gelenlerin anı defterine düşünce ve dileklerini yazdığına işaret eden Aykanat, “Yabancılar dünyadaki müzeleri çok iyi biliyor. Hepsinin yazdığı ortak şey, ‘hayatımızda ilk defa eğitici bir mozaik müzesi gördük. Bu dünyada bir ilk. Çok etkilendik’ oluyor” diye konuştu.

– Tunus’taki Bardo Müzesi’nin unvanını elinden aldı

Müzenin bin 700 metrekarelik mozaik büyüklüğüyle Tunus’taki Bardo Müzesi’nin unvanını elinden aldığını kaydeden Aykanat, 30 bin metrekarelik kapalı alanda kurulan müzede, 3 kattan oluşan yaklaşık 7 bin 75 metrekarelik sergi salonları bulunduğunu anlattı.

Mehmet Alkanat, şu bilgileri verdi:

“Bodrum katta hamam mozaikleri ve 1. yüzyıla ait ünlü savaş tanrısı Mars’ın heykeli, giriş katta Fırat Nehri’nin kenarındaki villalarda bulunan mozaikler yer alıyor. Kazılarda çıkarılan Poseidon ve Euphrates ikiz villaları, mozaikler, duvar resimleri, çeşmeler, sütunlar ve duvarlar orijinal pozisyonlarında ve kazıda ele geçtiği boyutlarıyla yerleştirilmiş durumda. İkinci katın birinci bölümünde ‘Çingene Kız’ olarak adlandırılan ve simge haline dönüşen Mainad mozaiği için yapılan özel odamız var. Labirent şeklinde dizayn edilen odanın duvarında, kaçakçılar tarafından büyük oranda tahrip edilen Mainad mozaiği de yer alıyor. İkinci katta, Doğu Roma dönemi kilise mozaiklerinin yanı sıra 6. yüzyıla kadar devam eden mozaikler sergileniyor.”

08.06.2013 haberler.com