Antik Tiyatro Hayata Döndü

1196

UNESCO’nun Dünya Miras Listesindeki Hierapolis Antik Kentinde yer alan tiyatro sahnesinde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Denizli’ye 2 kilometre mesafede bulunan, geç Helenistik ve Hristiyanlık dönemlerine ait kalıntıları içeren ve bazı rahatsızlıklara iyi geldiği inanılan “şifalı suları” ile ünlü antik kentin sınırlarında bulunan tiyatronun sahne kısmı, 2 yıl önce başlatılan çalışmalar kapsamında orijinaline uygun hale getirildi. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği alan sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapacak.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, restorasyon çalışmaları tamamlanan Hierapolis Antik Kentindeki tiyatronun, Akdeniz Havzasında son derece önemli tarihi eserlerden biri olduğunu söyledi.

Söz konusu alanın 56 yıl önce İtalyan kazı heyeti tarafından başlatılan çalışmaların en önemli ayaklarından birini oluşturduğunu dile getiren Demir, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 50 yılı aşkın süredir yapılması planlanan ama bir türlü tamamlanamayan bir çalışmaydı. Kazı başkanlığının sorumluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin sağladığı destekle iki yıl içerisinde antik tiyatronun sahne restorasyonu tamamlandı. 2 bin yıl önceki tiyatro ayağa kaldırılıp şu anda aynı şartlarda kullanılabilir hale getirildi. Sütunlar orijinaline uygun şekilde yapılırken, sahne ile ilgili ana yapı tamamlandı, eksik olan kısımlar da orijinaline benzer şekilde yapıldı. Tiyatro, son derece muhteşem bir sahneye sahip oldu.”

Pamukkale ve yanındaki Hierapolis Antik Kenti’ne her yıl ortalama 2 milyona yakın ziyaretçi geldiğine işaret eden Demir, turistlerin özellikle antik tiyatroyu gezdiğini hatırlattı. 15 bin seyirci kapasiteli antik tiyatronun sahne ile ilgili çalışmaları uzun yıllardır sürdüğü için düzenli bir aktivite yapılamadığını ifade eden Demir, “Burada yaz döneminde sürekli aktivite yaparak, Pamukkale travertenlerine ve Hierapolis Antik Kenti’ne gelen ziyaretçilere daha farklı alternatifler sunmak istiyoruz. Şu anda burası akustik yapısı ile konser ve tiyatro çalışmaları için uygun bir ortam olarak karşımızda duruyor. Kısa süre içerisinde değişik aktivitelerle kullanılmaya başlanacak” diye konuştu.

Vali Abdülkadir Demir, 2013 yılının Pamukkale travertenleri ve Hierapolis Antik Kentinin UNESCO Dünya Miras Listesine alınışının 25. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu dönemi görkemli etkinliklerle kutlamak istediklerini kaydetti.

“Havzanın en büyük tiyatrosu”

İtalya Lecce Üniversitesi’nden Hierapolis Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Arkeolog Dr. Rıza Haluk Soner de söz konusu alanın Anadolu’nun en iyi korunan tiyatrolarından biri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 2 bin yıllık yapının içerisinde yer alan sahnenin 1957 yılında yıkıldığını belirten Soner, “Bir restorasyon projesi oluşturduk ve bunu uyguladık. Sahnenin orijinali üç katlı, biz sadece birinci katını ayağa kaldırdık. Bu sahne binası İmparator Septimius Severus’a adanmış ve onun tarafından yaptırılmış. Üç katının yüksekliği yaklaşık 36 metre civarında. Tipik bir Roma tiyatrosu. Arka duvarının yapısı ile Aspendos tiyatrosuna benziyor. Burası kabartma bakımından, sanatsal anlamda Anadolu’nun en zengin tiyatrosu” şeklinde konuştu.

14.06.2013 Sabah