900 Yıllık Kaleye Taş Ocağı Darbesi

769

Manisa merkeze bağlı Uzunburun Köyü’nde bulunan 900 yıllık Yoğurtçu Kalesi’nin, yaklaşık 1 kilometre yakınındaki taş ocağı nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu öne sürüldü. Muradiye Belediye Başkanı Erdinç Yavaşlı, taş ocağındaki patlamalardan tarihi kalenin olumsuz etkilendiğini söyledi.

Muradiye Belde Belediye Başkanı CHP’li Erdinç Yavaşlı, merkeze bağlı Uzunburun Köyü’nde yer alan, 13’üncü Yüzyılın başlarında yapılan Yoğurtçu Kalesi’nin 4 yıl önce kurulan taş ocağının faaliyetleri nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, bir an önce önlem alınması için çağrıda bulundu. Bizans kalesi olarak da bilinen tarihi kalenin, taş ocağında yapılan patlatmalar nedeniyle zarar gördüğünü belirten Yavaşlı şöyle konuştu:

“4 yıl önce burası için İl Özel İdaresi’nden taş ocağı ruhsatı alındı. Kalenin oturduğu zemindeki kayalıklarda patlatmalar gerçekleştiriliyor. Şiddetli patlatmalar Yoğurtçu Kalesi’ne çok ciddi bir zarar veriyor. Kalenin taşları yerinden oynuyor, oturduğu kaya alanı her gün yontuluyor. Süreç içinde bu kalenin tamamen yıkılacağı ortadadır. Bir an önce bu konuda önlem alınmalı.”

‘KORUMA SINIRI GENİŞLETİLSİN’

Başkan Yavaşlı, tarihi Yoğurtçu Kalesi’nin koruma sınırının artırılmasıyla taş ocağının ruhsatının iptal olabileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koruma kurulu toplanmalı ve koruma sınırını kale yok olmadan arttırmalıdır. Koruma sınırı arttırılarak ocağın ruhsatı boşa düşer. Manisa Belediyesi Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, taş ocağının kaleye gün ve gün zarar vereceği, koruma alanın genişletilmesi hususunda 2012 yılında İzmir 2 nolu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bir yazı göndermişti. Ancak hala bu konuda bir sonuç alınamadı. Sayın Açıkdil ile yaptığımız son görüşmede koruma alının genişletilmesi hususunda gerekli çalışmaların devam ettiği haberini aldım.”

07.06.2013 Zaman