Yenikapı Batığına Uluslararası Övgü

1066

UNESCO’ya bağlı ICOM’un düzenlediği sempozyum için Türkiye’ye gelen 29 ülkeden 130 bilim insanı Marmaray kazılarında Yenikapı’dan çıkan 36 gemiyi inceledi.

Dünyanın en büyük Ortaçağ Gemi Batığı koleksiyonuna sahip olan İstanbul, geçtiğimiz haftalarda uluslararası arkeoloji çevrelerinin en önemli toplantılarından birine ev sahipliği yaptı. UNESCO tarafından düzenlenen WOAM (1 Wet Organic Archaeological Materials-Islak Organik Arkeolojik Eserler) konulu sempozyuma katılan bilim insanları son yılların en büyük arkeolojik keşiflerinden birinin İstanbul’da yapıldığını belirterek gemi kalıntılarını inceledi.

90 makale yazıldı

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sualtı Kültür Kalıntıları Koruma Anabilim Dalı ev sahipliğinde düzenlenen sempozyumda gemi batıklarının korunması için Türk bilim insanlarının geliştirdiği yöntemler ilgi gördü. Günümüzden 1000-1500 yıl öncesine tarihlenen 36 batık gemi, dünya çapında yayınlanan 90 makale, belgesel film ve sergiye konu olmayı başarmıştı.

Almanya-Mainz Antik Gemi Müzesi’nden Markus Wittköpper, “Yenikapı batıklarını yerinde görmek ve uygulanan konservasyon çalışmalarında tek bir yönteme bağlı kalmaksızın çalışıldığını öğrenmek beni çok etkiledi” diye konuştu

‘Çok önemli bir keşif’

Danimarka Ulusal Müzesi Konservasyon Merkezi’nden Kristiane Straetkvern, İstanbul’un büyüleyici bir şehir ve bulunan batıkların dünya arkeoloji tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sualtı Kültür Kalıntıları Koruma Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş da “Tarihsel zenginliğimiz bilim insanlarını ülkemize çekiyor” dedi.

16.06.2013 Milliyet