Tarihi Urluca Köprüsü Restore Ediliyor

820

Antalya Karayolu üzerindeki, Seki-Elmalı yol ayrımında bulunan tarihi Urluca Köprüsü restore ediliyor. 1977 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan alternatifköprünün faaliyete geçmesiyle, araç trafiğine kapanan tarihi Urluca Köprüsü turizme kazandırılacak. 

Restorasyon sırasında 1700’lü yılların sonunda Cezayirli Hasan Paşa tarafından yaptırıldığı düşünülen köprünün, mimari yapısı korunacak. 2’inci yüzyıla ait yerleşim yeri Oinoanda ve Termasos kentlerine yakınlığıyla dikkat çeken köprüdeki restorasyon çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa çalışmaların tarihe duyulan saygının bir gereği olduğunu belirterek, “Seki Beldesi Zorban Köyü civarındaki köprü, daha önce karayolu ağındayken 1977 yılında alternatif yol yapımı üzerine trafiğe kapatılmıştı. Orijinali 2,95 metre olan köprüye, sonraki dönemlerde 1,2 metrelik bir ekleme yapılmış.

Köprü kemeri kesme taş, tempan duvarları (köprünün taşıyıcı taş duvarı) ise moloz taş olarak inşa edilmiş. Kullanıldıkça çökmeler meydana gelen ve rastgele onarımlar gören köprü için 2010 yılında restorasyon projesi yapıldı. Karayolları tarafından ihale edilen restorasyon çalışması hızla ilerliyor” dedi.

14.06.2013 habergazete.com