Sagalassos’ta Araştırmalar Başladı

956

Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır,Sagalassos kazı ekibinin Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yüzey çalışmalarına başladığını açıkladı.

Burdur’un en önemli marka değeri olarak ön plana çıkan Antik Kent Sagalassos’un sırları yapılan arkeolojik kazılarla teker teker ortaya çıkıyor. Yurtiçi ve Yurtdışı tanıtımlarında geniş yer verilen Sagalassos’ta yüzey araştırmalarının başladığı bilgisini veren Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz şu açıklamalarda bulundu:

” Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz bünyesinde Ağlasun ve çevresinde “Kültür ve Tabiat Varlıklarıyla ilgili Yapılacak Yüzey Araştırması, Sondaj ve Kazı Çalışması Yürütülmesi Hakkında Yönergeye göre Sagalassos kazı ekibi tarafından yüzey araştırması gerçekleştirilecektir. Araştırma Prof. Dr. Marc WAELKENS başkanlığında Bakanlık Temsilcileri kontrolünde gerçekleşecektir. Araştırmaya 22 arkeolog, 1 çizimci grafiker 3 jeolog, 1 coğrafya araştırmacısı ve 6 jeofizikçi toplam 33 kişi katılacaktır. Yüzey Araştırması derinlemesine araştırmaya kaynaklık etmekte bölgenin tarihi geçmişinin aydınlatılmasına ışık tutmaktadır.

Geçen yıl Prof. Dr. Thomas CORSTEN başkanlığında Tefenni Bölgesi Çaylı Büyükkellik Tepesi, Salda Gölü Kayadibi, Söğüt /Ambarcık /Yazır Bölgesi, Bubon Bölgesi, Uylupınar Bölgesi ve Bayır Söğütte yüzey araştırmaları yapılmış raporlar gönderilmiştir. Yapılan araştırmalarda yeni tümülüsler, yerleşim yerleri, nekropol, kaya kabartmaları, kale kalıntısı, antik mermer parçaları bulunmuştur.

18.06.2013 Sabah