Tavium Antik Kenti’de Arkeo-Park Projesi Uygulanacak

1308

Vali Abdulkadir Yazıcı, Büyüknefes Köyü’nde yapılacak (Tavium Antik Kenti) Arkeo-Park Projesi ile kentte yerli ve yabancı turist sayısının artacağını söyledi.

Vali Yazıcı, Tavium Antik Kenti’nin bulunduğu Büyüknefes Köyü’nde yaptığı gezi ve incelemelerde Yozgat‘ın tarihi ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını, Yozgat’ın deniz, kum ve güneş üçgenine alternatif sunan coğrafi ve iklim özellikleri ile tarihi ve doğal zenginliklerinin bulunduğunu, Bozok Yaylası’na kurulu Yozgat’ın birçok tarihi eseri de bünyesinde barındırdığını kaydetti.

-Bahçe duvarlarında tarihi eser görmek mümkün-

Büyüknefes Köyü’nde zamanla gün yüzüne çıkan tarihi eserlerin köydeki vatandaşlarca bahçe duvarlarında kullanıldığını anlatan Vali Yazıcı, Arkeo-Park Projesi ile de bu eserlerin bir araya getirilerek sergileneceğini ve koruma altına alınacağını kaydetti. Yazıcı, Büyük Nefes Köyü’nün açık hava müzesi konumunu alacağını vurguladı.

Yozgat Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan projenin Yozgat İl Özel İdaresi, Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Yozgat Müze Müdürlüğü) ortaklaşa yürüttüğünü belirten Vali Yazıcı, ‘’Hedefimiz proje ile tarih ve kültür turizmine yönelik turizm altyapısını iyileştirmek suretiyle bölgedeki turizmin gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz. Arkeo-Park’ın oluşturacağı katma değer ve turizm gelirlerinden köy halkı başta olmak üzere tüm bölge halkı fayda sağlayacak. Arkeo-Park’ı yılda en az 15 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesini hedefliyoruz” dedi.

-Tarihi doku her alanda kendini hissettiriyor-

Yozgat’ta tarihi dokunun her alanda kendini hissettirdiğini vurgulayan Yazıcı, “Kentimiz sınırlarında, Çeşka Kalesi ve Yeraltı Şehri, Kerkenez Antik Şehri (Pteria), 1516 yılında yaptırılan Karabıyık Köprüsü, Almanların atalarının göç ettiği belirtilen, Galatların bir kolu olan Trokmilerin başkenti Tavium (Büyüknefes köyü), 1779 yılında yaptırılan Çapanoğlu Cami, bünyesinde 600 yıllık tarihi karaçamları bulunduran Türkiye’nin ilk milli çamlığı, 1862 yılında yaptırılan Akdağmadeni Kilisesi, 13. yüzyılda yaptırılan Behramşah Kalesi gibi çok sayıda tarihi ve doğal zenginlik bulunuyor’ dedi.

-Kapadokya’dan Kazankaya Kanyonu’na turizm güzergahı-

Yozgat Valiliği, ORAN Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi ile tarihi eserlerin gün yüzüne çıkması için art arda projeler hazırladıklarını vurgulayan Vali Yazıcı, “Yerli ve yabancı turistlerimize Yozgat’ın tarihi güzelliklerini göstermek istiyoruz. Kentimiz, Hattuşaş, Kapadokya gibi turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerin geçiş noktasında. Ayrıca kültür turları ile Karadeniz ve Doğu’ya giden turistleri de hazırladığımız proje ile Yozgat’ta ağırlamak istiyoruz. Kapadokya’dan Kazankaya Kanyonu’na, Sarıkaya’daki Roma Hamamı’na bir turizm güzergâhı oluşturmak istiyoruz. Turizmle kentimize ekonomik katkı sağlamayı hedefliyoruz.’’ dedi.

-Tarihi geçmişi-

Büyüknefes(Tavium); Tavium Antik Kenti Hitit ve Frig yerleşim izleri görülmesine rağmen asıl yerleşim Galatlar zamanında M.Ö. 3.yüzyıl ile 1. yüzyıl arasında olmuştur. Tavium; Romalıların Galat dedikleri kavmin M.Ö.280′li yıllarda Balkanlardan Anadolu’ya gelen Trokme (Trokmi) kolu tarafından kurulmuştur. Kent İç Anadolu Bölgesi’nde Trokmilerin yaşadığı Orta Kızılırmak Yöresinin ticaret merkezi ve başkenti konumundaydı. Tavium (Büyük Nefes)’da şu ana kadar kapsamlı kazı çalışması yapılmamıştır. 1997 yılından beri yörede Avusturya’nın Klagenfurt Üniversitesinden Prof. Karl Strobel başkanlığında yüzey araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında, Büyüknefes ve çevresinde yer alan birçok köyde de yüzey araştırmaları yapılmış (Yakuplu, Süleymanlı, Körpeli, Haydarbeyli, Sağlık, Dereboymul, Beşerek, Susuz, Çamdibi, Çakırhacılı, Zincir, Türkmensarılar, Yassıhöyük, Çatma, Sarıfatma, Cihanpaşa,Salmanlı v.s.) geniş bir çevrede tarihin izleri tespit edilmiştir. Araştırmalar sonunda çok sayıda seramik parçaları, sütun kaide ve tamburları, mezar stelleri, Bizans dönemine ait yazıtlı mezar, birçok mimari parçalarına rastlanılmıştır. Geniş bir çevrede yapılan çalışmalar sonucunda şu ana kadar, Kalkolitik çağdan – İslami döneme kadar iskân izlerine rastlanılmıştır.

22.06.2013 Sorgun Postası