Aizanoi Antik Kenti Kapılarını Küçük Misafirlere Açtı

1166

Kütahya’nın 48 kilometre güneybatısındaki Çavdarhisar ilçesinde bulunan, kökleri M.Ö. 3000 yıllarına kadar inen Aizanoi Antik Kenti kapılarını küçük misafirlerine açarak, kazı sezonunu başlattı.

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Özer başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarına davet edilen küçük ziyaretçiler, üçüncü sezonun açılışında kazı evinde renkli görüntülere neden oldu. Açılış için kazı ekibi öğrencileri Roma dönemini tekrardan hayata geçirdi. Dönem kıyafetlerini giyip küçük çocuklarla birlikte kazı alanını dolaşan ekip üyeleri araziyi tanıttı ve minik misafirler kazı evine kendi hayal güçlerini kullanarak Aizanoi’da gördüklerini resmetti.

Aizanoi Antik Kent’e, başta Kütahyalılar olmak üzere, tarihten kendini sorumlu hisseden herkesin ve her kurumun sahip çıkması gerektiğini belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Elif Özer, kazının sosyal faaliyetlere ve çeşitli etkinliklere her zaman açık olduğunu söyledi. Kazı Başkanı Özer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan verilen ödenek, Pamukkale Üniversitesi BAP Projesi ile 2013 yılında kazı ve koruma çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Doç.Dr. Özer, şunları ifade etti: “Bu sezon kazı çalışmalarını tiyatro ve nekropol olmak üzere 2 alanda yürüteceğiz, Penkalas nehrinde DSİ’nin desteği ile temizlik ve belgeleme projesi, restorasyon ve koruma çalışmalarına devam edeceğiz. Farklı disiplinlerden akademisyenler, uzman arkeologlar, öğrenciler ve işçiler ile çalışmalar toplam 90 kişilik bir ekiple sürdürülecek. 2013 kazı sezonunda bu yıl bir yenilik yapıldı, kazıya gerek bilimsel gerek tanıtım bakımından katkı getireceği düşünülerek “Aizanoi Kazısı Gönüllü Uzmanlar Projesi” başlatıldı.” Ayrıca, proje kapsamında ilk kez ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu Özgür Özkan Akdemirci’nin kazıya katıldığı, kendisinin hem kazıda gönüllü olarak çalıştığı hem uzmanlık alanıyla kazı projesine bilimsel destek vererek kazıya renk getirdiği bildirildi.

02.07.2013 Zaman