Perre Antik Kent’te Yaya Yolları Yapılıyor

868

Kommagene Uygarlığı’nın 5. büyük kentinden ayakta kalan tek kent olan Adıyaman’a 5km. uzaklıktaki Perre Antik Kentte, çevre düzenlemesi ile ilgili çalışmalar son hızıyla sürüyor.

Çevre düzenlemesi kapsamında hafriyat yapılan bölgelerde yaya yürüyüş yolları yapılmaya başladı. Tren raylarına döşenen kalaslar ile yapılan yürüyüş yollarının uzunluğu yaklaşık 4 kilometre olacak. Yürüyüş yolları için yaklaşık 600 ton kalas kullanılması bekleniliyor. Döşenen kalasların içerisindeki boşluk, daha sonra belirlenecek dolgu maddesiyle doldurulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı finanse edilen proje kapsamında müteahhit firma çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında antik kent çevresine tel örgü, elektrik şebekesi, kamera sistemi, aydınlatma, park alanı, yürüyüş yolu, kral mezarına çatı ve yol ile kafeterya yapılacak.

2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan ‘Çevre Düzeni’ planı uygulamaya konulmuştu.

09.07.2013 Sabah