Kazıda 10 Bin Broşür

1439

Demre’deki Myra- Andriake Antik Kenti’nde 2009 yılından bu yana kazı çalışmaları yürüten Akdeniz üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik ve kazı ekibi, bölgenin tanıtımı amacıyla hazırladıkları broşürleri turistlere dağıttı. Rusça hazırlanan broşürlerin dağıtımına Myra Antik Kenti ve Noel Baba Müzesi’nde başlatıldı.

KAZILARDA 5’İNCİ YIL

Myra- Andriake Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, 5’inci yıla giren kazılarla Myra Antik Kenti ve Andiriake Liman Kenti’nin toprak altında yatan tarihini gün ışığına çıkardıklarını söyledi. Prof. Dr. Çevik, devam eden kazılar kapsamında Myra Antik Kenti, Andirake Liman Kenti ve Noel Baba Müzesi’nin tanıtımı için, sponsorlar aracılığıyla İngilizce, Türkçe, Rusça ve Almanca broşürler bastırdıklarını söyledi.

İlk olarak Rusça basılan 10 bin broşürün dağıtımına başladıklarını kaydeden Prof. Dr. Çevik, “Broşürleri ilk gün ekibimiz dağıttı. Daha sonra girişteki gişelere koyarak dağıtımı sürdüreceğiz. Broşürlerde Myra, Andiriake, Noel Baba Müzesi başta olmak üzere bölgenin tanıtımı yapılıyor. Amacımız antik kentleri ve yöremizdeki tarihi mirası doğru biçimde tanıtabilmek” dedi.

Kazı ekibi olarak tanıtım misyonlarının da olduğuna inandıklarını anlatan Prof. Dr. Çevik, “Geçmiş yıllarda yurt içinde ve dışında düzenlediğimiz sergi, konser, konferans ve bilimsel etkinliklerin devamı olarak broşürle tanıtım yapıyoruz” diye konuştu. Ücretsiz dağıtımı yapılan broşürleri alan turistlerin, ilgiyle okuması dikkati çekti.

13.07.2013 Akşam