Efes Antik Kenti 9 Haftada Canlandı

858

İzmir’de antik kent sınırları içinde bulunan Yamaç 2 Evleri’ndeki konservasyon çalışması bitti. Çalışmanın sonucunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait duvar resimleri gün yüzüne çıkarıldı. 

İzmir’in Selçuk İlçesi’ndeki Efes Antik Kenti içerisinde bulunan, tarihte zenginlerin konakladığı Yamaç 2 evleri adı verilen komplekste, bu yılki duvar resimleri konservasyon projesi tamamlandı. Yaklaşık 9 haftalık titiz çalışma sonucunda, 1 avlu ve 2 odadaki Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait duvar resimleri, tüm ihtişamıyla gün yüzüne çıkarıldı.

160 bin ziyaretçi

Her yıl yaklaşık 160 bin ziyaretçinin akınına uğrayan, Roma İmparatorluk döneminde Efes Antik Kenti’nin merkezinde yer alıp 4 bin metrekare alanı kapsayan, 70’den fazla odası bulunan Yamaç 2 evlerinde, 2010 yılında, duvar resimlerinin ortaya çıkarılması amacıyla bakım çalışmalarına başlanmıştı.

Tarihi motifler bulundu

Projenin, 29 Nisan’da başlayan bu yılki çalışması da tamamlandı. Uzman arkeologların ve sponsor firmaların desteğiyle yapılan çalışmalarda, 1 avlu ve 2 odadaki Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait duvar resimleri gün yüzüne çıkarıldı.

Şu ana kadar 120 metrekare duvar yüzeyinin konservasyonunun tamamlandığı projede ortaya çıkan Eros ve Aslan gibi adların verildiği odalardaki tarihi yansıtan çizimler görenleri kendine hayran bıraktı.

05.07.2013 Milliyet