Parion Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Başladı

1115

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde, Roma İmparatoru Augustus’un ‘ayrıcalıklı kent’ olarak ilan ettiği Parion’da 10. sezon arkeolojik kazıları başladı.

10. sezon arkeolojik kazı çalışmaları, Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde 1 Temmuz itibarıyla başladı. Roma İmparatoru Augustus’un ‘ayrıcalıklı kent’ olarak ilan ettiği Parion’daki kazı çalışmalarının 20 Eylül 2013’te bitmesi planlanıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi adına Profesör Cevat Başaran başkanlığında yürütülen kazılarda 70 işçinin yanı sıra 20 kişilik teknik ekip de görev yapıyor. Niğde Müzesi’nden Hakan Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak katılacağı bu yılki çalışmalarda antik kentin Nekropol, Tiyatro, Roma Hamamı, Odeon, Yamaç Yapısı alanlarında yürütülecek arkeolojik kazı çalışmalarının yanında, kazısı geçen yıl tamamlanan ‘Sevgililer Şapeli’nde röleve, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmaları yapılacak.

MÖ 8 yüzyıl sonlarında kurulan Parion antik kenti, özellikle Roma dönemi içerisinde önemli gelişmelere sahne oldu ve en parlak dönemini yaşadı. Bu dönemde Roma imparatorları tarafından ayrıcalıklı kent olarak ilan edilen Parion çeşitli mimari yapılarla donatıldı. Geçen yılki kazılar sırasında ele geçen Artemis Heykeli ve Kentauros/Triton gibi buluntularıyla uzun süre gündemde kalan Parion kazı çalışmalarında bu yıl da ilginç ve önemli buluntuların ortaya çıkarılması bekleniyor.

Kazıların bu yıl bakanlığın ayırdığı 110 bin TL’lik ödeneğin yanı sıra çalışmalara sponsor olan İçdaş AŞ’nin iş makinesi ve iş gücü desteğiyle yürütülmesi planlanıyor.

11.07.2013 haberler.com