Patara Antik Kenti’nde 25’inci Yıl Kazıları Başladı

814

Antalya’nın Kaş İlçesi’ndeki Patara Antik Kenti’nde 25 yıl önce başlayan arkeolojik kazıların yaz dönemi çalışmaları Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen arkeolojik kazılar, 1988 yılında Prof. Dr. Fahri Işık başkanlığında başladı. 20 yıl Patara kazılarına başkanlık yapan Prof. Dr. Işık, 2009 yılında kazı başkanlığını eşi Prof. Dr. Havva İşkan Işık’a devretti. 5 yıldır Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yürütülen Patara kazılarının bu yılki bölümünde, 33 işçinin yanı sıra Akdeniz, Mimar Sinan, Adnan Menderes, Bilgi, Beykent ve Mehmet Akif Ersoy üniversiteleri ile Almanya’nın Münster, Münih ve Mainz üniversitelerinden 16 arkeoloji bölümü öğrencisi, 8 arkeolog ve 20 bilim insanı görev yapıyor.

KAZILAR 2 AY SÜRECEK

Bazelika, Liman Hamamı Palestrası, Tepecik Akropolü ve Antik Likya Su Yolu’nda yapılacak kazılar 2 ay sürecek. Likya Birliği’ne uzun süre başkentlik yapan Patara’da yapılan kazılarda şu ana kadar, kumlar altında kalan birçok tarihi yapı ortaya çıkarıldı. Bu kapsamda kentin girişindeki, ana kilise, zafer takı, Tepecik Akropolü, anıt mezarlar, Liman Hamamı, Patara Antik Tiyatrosu, Neron Deniz Feneri, ana cadde ve dünyanın ilk demokratik meclisi olarak kabul edilen Likya Birliği Meclis binası turizme kazandırıldı. Çalışmalarda, yine tarihe ışık tutacak birçok heykel ve eşya toprak altından çıkarıldı.

SEMPOZYUM DÜZENLENECEK

Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara Antik Kenti kazılarının 25’inci yılına girdiğini söyledi. Bu kapsamda 46 bilim insanının katılımıyla eylül ayında geniş katılımlı bir sempozyum düzenleneceğini vurgulayan Prof. Dr. Işık, Ödeneğimiz yettiği oranda çalışmaları sürdüreceğiz. Hedefimiz tarihi kentteki bulguları kültür dünyasına kazandırmak dedi.

13.07.2013 haberler.com