Neolitik Dönemde Çiftçilik İzleri

1169

Hollanda Araştırma Enstitüsü tarafından Yenişehir Barçın Köyü’ndeki höyükte 2007 yılından bu yana sürdürülen kazılarda, çiftçilik ve hayvancılık izlerine rastlandı.

Barcın Höyüğü’ndeki kazıların bu yılki bölümüne başlandı. Neolitik dönemin çeşitli evrelerinin araştırıldığı çalışmalarda Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fokke Gerritsen, Kültür Bakanlığı Temsilcisi Karadeniz Ereğli Müzesi’nden Arkeolog Seda Başar, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Hadi Özbal, Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Rana Özbal Gerritsen ve Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mücella Erdalkıran Yenişehir’e gelerek 2 ay sürecek arkeolojik kazılara start verdi.

ÜST TABAKADAKİLER DAHA NİTELİKLİ EŞYA

Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Rana Özbal Gerritsen, bazı açmalarda ev kalıntıları, avlular, ocaklar ve çanak çömleklere ulaşıldığını bildirdi. MÖ 6 bin 600 yıllarında çanak çömleklerin daha yeni yeni kullanılmaya başlandığının görüldüğünü anlatan Gerritsen, “En alt tabakalarda kalın duvarlı ve kaba çanak çömlekler bulunurken, genelde üst tabakalardakiler daha nitelikli oluyor” dedi.

HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Neolitik dönemde Marmara Bölgesi’ndeki ilk çiftçi ve hayvan yetiştiricileriyle ilgili önemli verilere ulaşıldığını ifade eden Gerritsen, insanların tahıl üretip hayvan yetiştirdiğinin belirlendiğini kaydetti. Gerritsen, “Daha çok eti ve sütünden yararlanabilecekleri koyun ve sığır gibi hayvanlar beslemişler. Kemik iliklerini çıkarmak için bir keski yardımıyla kemikleri ikiye bölmüşler. Ayrıca, evcilleştirilmiş tahıllardan arpa ve buğday yetiştirmişler” diye konuştu.

17.07.2013 Olay Gazetesi