Alanya’ya Selçuklu Araştırma Merkezi Kurulacak

990

Antalya’nın Alanya ilçesinde Selçuklu dönemine ait arkeolojik kazı ve araştırmaların yapılacağı bilim merkezi kurulacak. Alanya Belediyesi’nin restore edeceği tarihi bir Selçuklu Araştırma Merkezi oluşturulacak.

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Sipahioğlu, Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen ve Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Öniz ile 15 kişilik sualtı araştırma ekibi Alanya Müzesi’nde toplantı yaptı.

Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Öniz, Selçuklu Araştırma Merkezi’nin kurulması için görüş birliğine varıldığını söyledi. Kısa bir süre içinde kurulması planlanan merkezde özellikle Selçuklu dönemi ve deniz altındaki arkeolojik kalıntıların araştırılacağını belirten Dr. Hakan Öniz, “Merkezin kurulması için çalışmalar başladı. Bu oluşuma Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, Alanya Müzesi ve Selçuk Üniversitesi dahil oldu. Bununla ilgili ilk adımlar atılmaya başlandı. Çok kısa bir süre içerisinde eski bir yapı Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete geçirilecek” dedi.

Alanya kıyılarında 10 Temmuz’dan bu yana 15 kişilik sualtı ekibiyle arkeolojik araştırma yaptıklarını kaydeden Dr. Öniz, “Bizim çalışma kapsamımızdaki Alanya kıyıları arkeolojik anlamda çok önemli. Çalışmalar devam ediyor ve somut sonuçları çalışmanın sonuna doğru açıklayabileceğiz. Sualtı araştırmalarımız Antalya kıyılarında da devam edecek. Çalışmalarımızı 30 Ağustos’ta tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Erhan Özdemir ise, kazı ve araştırma çalışmalarının koordine edilebilmesi için bu merkezin bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da Selçuk Üniversitesi ile uzun yıllardır çalıştıklarına dikkati çekerek Dr. Hakan Öniz ve ekibine her türlü desteği verdiklerini söyledi.

25.07.2013 haberler.com