Efes Antik Kenti, UNESCO’yu Hak Ediyor

1063

İzmir’in Selçuk İlçesi’ndeki Efes Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için beş yıldır tüm planlama çalışmalarını tamamlayan Selçuk Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adaylık başvurusunun yapılmasını bekliyor. Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Hüseyin Vefa Ülgür, “Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi çoktan hak ettiğini düşünüyoruz” dedi.

İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ocak ile 30 Haziran arasındaki altı aylık sürede İzmir’deki tarihi ören yeri ve müzeleri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyon 271 bin 818 oldu. Bu turistlerin en çok ziyaret ettiği ilk iki ören yerinin de Selçuk’ta olması dikkat çekti. Efes Antik Kenti 779 bin 520 kişi ile en çok ziyaret edilen birinci, St. Jean Kilisesi ise 144 bin 458 ziyaretçi ile ikinci oldu. Bu ziyaretçi sayısı ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü kasasına giren 5 milyon 202 bin 175 lira gelirin 3 milyon 648 bin 410 lirası Efes Antik Kenti’ni ziyaret eden turistlerden geldi ve Efes yine en çok kazandıran ören yeri oldu.

Efes’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için Eylül ayında UNESCO’ya ön başvurunun, Şubat 2014’te ise resmi başvurunun yapılması gerekiyor. Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Hüseyin Vefa Ülgür, “Efes dünya halklarının en çok merak ettiği ören yerlerinden biri. Bu anlamda her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Efes antik kentinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi çoktan hak ettiğini düşünüyoruz. Biz belediye olarak bu konuyla ilgili olarak beş yıldır çalışıyoruz. Üzerimize düşen her şeyi de yaptık. Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Efes’i UNESCO’ya aday göstermesini bekliyoruz. İnanıyoruz ki 2014 Şubat ayı itibariyle Efes UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girecek ve UNESCO Efes’in sigortası olacak” dedi.

24.07.2013 Zaman