‘Paha biçilemeyen’ Tarihi Eser Operasyonu

1561

Bizans ve Roma dönemine ait tarihi eserleri polise satmaya çalışan 2 kişi yakalandı. Eserlere değer biçilemedi.

Anadolu ’dan Bizans ve Roma dönemine ait topladıkları tarihi eserleri, alıcı kılığına giren polislere satmaya çalışan T.G. ve R.K. yakalandı. İki kişiyle birlikte paha biçilemeyen 2 bin 879 parça tarihi eser ele geçirildi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbarı değerlendirerek yurtdışına tarihi eser satmayı planlayan 2 kişiyi İzmir ’de takibe aldı. Zanlıların, Anadolu’da cüzi miktarda para karşılığı aldıkları tarihi eserleri, internette tanıştıkları bir Alman ve İtalyana 5 milyon dolara satmak için anlaştığı saptandı. Mali şube dedektifleri de satıcılarla alıcı gibi temas kurdu ve 5 milyon doların üzerinde para teklif etti.

Serbest bırakıldılar

İlk başta teklifi kabul etmeyen zanlılar daha sonra fikir değiştirerek İstanbul’a gelmeye karar verdi. Şahısların hangi saatte ve hangi firma ile geleceğini önceden bilen polis otogarda güvenlik tedbirleri aldı. Herhangi bir aksilik yaşanmaması için sivil kıyafetli iki polis de yolcu gibi otobüse bindi. İki zanlı Esenler Otogarı’na gelince gözaltına alındı. T.G. ve R.K. çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı.

4 bin yıllık eser

Zanlıların valizindeki aramalarda 2 bin 753’ü tarihi sikke, 126’sı tarihi obje olmak üzere 2 bin 879 parça tarihi eser ele geçirildi. Yapılan incelemelerde 2 bin 753 sikkenin çoğunun Bizans ve Roma dönemi gümüş ve bronz sikkeler olduğu belirlendi. Ayrıca, ele geçirilen tarihi eserler arasında, Lidya dönemine ait, ‘Elektrum’ adı verilen sikkeler bulunduğu da tespit edildi. Ele geçirilen 126 tarihi obje arasında ise Kuzey Kafkasya’da yer alan topluluklara ait 4 bin yıllık çıngıraklar, 3 bin yıllık mühürler, Roma Dönemi’ne ait yüzük ve alyanslar ile milattan önceki dönemlere ait ok uçları olduğu öğrenildi.

25.07.2013 Radikal