2 Bin 300 Yıllık Elma Mozaiği

880

Amasya’nın merkeze bağlı Yavru Köyü’nde yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. 3’üncü yüzyılda Roma Dönemi’ne ait Mozaikli Şapel bulundu. Mozaikte elma figürü de yer alıyordu.

Eserin bazı bölümünün kaçak kazılar sırasında tahrip edildiğini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, “Amasya Müze Müdürlüğü’nün Hitit Üniversitesi ile birlikte yaptığı kurtarma kazı çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan ve M.S. 3’üncü yüzyıla ait olduğu belirlenen şapel ve bulunan mozaikler Amasya tarihinin bir dönemini daha aydınlatacak.” dedi.

Kazıyı yürüten Hitit Üniversitesi, Karadeniz Arkeolojisini Araştırma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Esra Keskin, mozaikte sarmaşık dalı, yarım çiçek, yarım daireler şeklinde balık pulu motifi ve dalga motiflerinin de yer aldığını söyledi. Keskin, “Bu mozaiğin merkezinde yer alan ağaç ve elma kompozisyonu gerçekten çok orijinal. Eserin benzer örneklerden farkı, desen içerisinde desenler bulunmasıdır. Oldukça realist bir üslupla yapılan eserin ortasında yapraklar arasında elma ve keklik tasvirleri yer almaktadır.” diye konuştu. 2 bin yıllık elma figürünün bulunması kent sakinlerini de heyecanlandırdı. Bazı kişiler elma mozağini görmek ve bilgi almak için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü aradı.

28.07.2013 Milliyet