Bornova’da 8500 Yıllık Tarihe Yolculuk Başlıyor

1211

Bornova Belediyesi’nin geçen aylarda Dünya Mimarlık Festivali’nde ilk 10 mimari kültür projesi arasına giren Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nin inşaatı hızla yükseliyor.

Türkiye’de de Tarihi Kentler Birliği’nden 2010 ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda proje dalında ödül alan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, bu yıl sonunda tamamlanarak hizmete girecek. Bornova’nın tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan Yeşilova Höyüğü’nden çıkarılan eserler Ziyaretçi Merkezi’nde sergilenecek

7 KASIM 2013’TE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Dünya Mimarlık Festivali’nden ve Tarihi Kentler Birliği’nden aldığı ödüllerle dünyanın dikkatini çeken Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Projesi’nin inşaatı hızla yükseliyor. İzmir’in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nün dünya çapında tarihi bir merkez olması için başlatılan Ziyaretçi Merkezi projesinin 7 Kasım 2013’te tamamlanması öngörülüyor. Toplam 4 bin 756 metrekare kapalı alana sahip olacak Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi 8 milyon 469 bin liraya malolacak.

ZIYARETÇILER ZAMAN TÜNELINDEN GEÇECEK

Mimari projesi Umut Başbuğ ile Evren Başbuğ tarafından yapılan Ziyaretçi Merkezi’nde, arkeoloji araştırma laboratuvarı, eğitim alanları, kafe restoran, aktivite alanları, ofisler, sergi alanları, konferans salonu teknik odalar, arkeologlar için misafirhaneler yeralacak. Bornova Belediyesi’nin de desteğiyle Ege Üniversitesi’nin yürüttüğü Zaman Tüneli Projesi için de geniş bir alan bulunacak.

Projenin en önemli ve özgün özelliklerinden biri ise uzun duvarıyla, Yeşilova Höyüğü Kazı Alanı’na gelenleri şimdiki zamandan ayıracak olması. Bu duvar aynı zamanda şimdiki zamanla eski zaman arasında bir geçiş sağlayacak. Proje alanında birebir ölçülerde bir neolitik dönem köyü de olacak. Kazı alanından çıkarılan eserler, Arkeoloji Araştırma Laboratuvarı’nda değerlendirilerek sergilenecek. Zaman Tüneli Projesi olarak da adlandırılan proje kapsamında, kazı alanına gelenler hem uygarlıkların kurulduğu alanı ziyaret edecek hem de eserleri çıkarıldıkları yerde görebilecek. Projenin kazı bölgesiyle aynı alanda kurulacak olması nedeniyle dünyada ilgili pek çok kuruluşun dikkatini çekiyor.

GURUR PROJEMIZ

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’ne büyük önem verdiklerini bu nedenle mimari projesini yarışmayla belirlediklerini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Bornova, verimli toprakları 8 bin 500 yıldan bu yana çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiş. Şimdi de sanatın, kültürün, eğitimin, ekonominin merkezi konumunda. Biz de böyle büyük bir ilçenin büyüklüğüne yakışır projelerle dünya sahnesinde hakettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Projesi Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Haftası’nda kültür kategorisinde ilk 10’a girdi. Bu gururu hem ilçemize hem de ülkemize yaşattığımız için çok sevinçliyiz. Daha proje aşamasındayken ödüller alarak bizi gururlandıran Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nin inşaatı hızla yükseliyor” dedi.

29.07.2013 Star