İstasyon Höyük’ü Unuttunuz mu?

1114

Son dönemlerde Sagalassos ve Kibyra kazılarında çıkan arkeolojik eserler, geçtiğimiz yıllarda başlayan Hacılar kazıları, Burdur’un tarihsel geçmişini gün yüzüne çıkarırken, kaderine bırakılmış İstasyon Höyük’te hiçbir çalışma yapılmıyor.

Milattan Önce 5000-3000’li yıllarda Kalkolitik Çağ(Bakır Çağ)’da başlayıp Roma Dönemi’ne kadar uzandığı düşünülen Höyük’ün uzun süredir önünde duran talebasında “herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır” yazması ilgisizliği bir kez daha ortaya koymaktadır. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Burdur Belediyesi’nin ortak çalışma yapmasına müsait olduğunu düşündüğümüz Höyük’te kazı yapılırsa, ilimiz tarihine ışık tutacak eserler muhtemelen ortaya konulabilecektir. Höyük’te sergilenecek olan eserlerin şehir merkezinde olmasıda ayrıca bir avantaj sağlayacaktır.

Daha önce Kuruçay, Gölde, Höyücek, İstasyon Höyüklerinde yapılan ön araştırmalarda yörenin ön tarihi ile ilgili özellikle seramik buluntularına rastlanması, İstasyon Höyük’ün 10 bin metre genişliğinde, 20 metre uzunluğunda bir alanda yer alması ve 81 il arasında şehir merkezinde bulunan nadir höyüklerden olması, burada çalışmaların biran önce başlaması için yeterli neden değilmidir?

30.07.2013 Burdur Gazetesi