Myra’da Kazı Başkansız Çalışma

782

Myra Andriake Kazıları, 5. yılına, Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik olmadan başladı.

Türkiye’nin en büyük kazılarından biri olan, dört yılda büyük yol alan Myra Andirake Kazıları, Antalya Müzesi Başkanlığı’nda yürütülecek. Kazı başkanlığında ve kazı ekibinde yer almayan Prof. Dr. Nevzat Çevik, “Neden böyle oldu” sorusuna, “Bu sorunun muhatabı ben değilim. Bu soruyu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine sormanız gerekir” karşılığını verdi.

Konuyla ilgili İl Kültür Müdürü İbrahim Acar ise “Şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca rutin incelemeler yapılıyor. Başka kazılarda da aynı durum söz konusu. Bakanlık bu kazılara ödenek veriyor. Bu incelemeler doğal. Kaldı ki, Myra Andirake Kazıları’nda şu an çalışmaya başlayan ekibin tümü Prof. Dr. Nevzat Çevik’in ekibidir. Rutin incelemeler bitince, en azından bayram sonrası hocamızın ekibinin başına döneceğini umut ediyorum” dedi.

4 YILDA ÇOK SAYIDA KEŞİF VE RESTORASYON

Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Myra antik kenti ve Andriake liman kentindeki kazılar dört yıl önce, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ilk kazma vurularak törenle başlatıldı. Kazıların başkanlığını 4 yıldır Prof. Dr. Nevzat Çevik yürütüyordu. Birçok yapının ortaya çıkarılarak restore edildiği bu dönemde; özelikle Myra antik tiyatrosunda kazı ve taş restorasyonu yapıldı, yeni bir Bizans şapeli ortaya çıkarıldı, antik tiyatronun doğusunda kazı yapılarak restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Andriake liman kentinde 4 yıl boyunca yapılan kazılarda da granaryumda kazı çalışmaları tamamlandı, Likya Müzesi olarak restorasyon çalışmaları başladı. Liman agorası, liman dükkanları, liman anıtsal girişi, onurlandırma anıtlarında kazı ve restorasyon çalışmaları ile doğu hamamı, sinagog, B kilisesinde kazı ve konservasyon çalışmaları tamamlandı. Özellikle Andriake liman kentinde yepyeni bir kent ortaya çıkarıldı. Ayrıca Myra Andriake kazıları, Türkiye’de en çok ses getiren kazı olma yolunda ilerledi.

01.08.2013 Akşam