Tokat’ta 1100 Yıllık Mezarlık Bulundu

1080

Tokat’ta Roma ve Helenistik döneme ait izlerin bulunması amacıyla Komana Antik Kenti’nde yürütülen çalışmalarda, 1100 yıllık aile mezarlığı bulundu.

Tokat-Niksar arası Gümenek mevkiinde bulunan Komana Antik kentinde Roma ve Helenistik döneme ait izlerin bulunması amacıyla, 2004 yılında çalışma başlatıldı. Başlatılan çalışmalar kapsamında ilk olarak Komana antik kentinin sınırları belirlemek amacıyla yüzey çalışması yapıldı. 2009 yılından itibaren ise kazı çalışmaları başladı. Antik kentin ortasında bulunan ve Hamamtepe olarak adlandırılan alanda çalışmalar yoğunlaştırıldı. Çevresi sur duvarlarıyla çevrili olan tepede yapılan çalışmada, alanın Bizans döneminde mezarlık olarak kullandıdığı tespit edildi. Geçen yıl ara verilen çalışmalara geçen hafta tekrar başlandı.

CİDDİ BİR MEZARLIK ALANI VAR

Yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgi veren ODTÜ Yerleşim Arkeolojisinde doktora öğrencisi olan Emine Sökmen, son beş yılda yaptıkları çalışmalarda tepenin 11 ve 12’inci yüzyıllarda kullandığını belirlediklerini söyleyerek, “Biz şu ana kadar son 5 yıl içerisinde çok önemli bir seramik bilgisine sahip olduk. Anadolu arkeolojisi için çok fazla tanımlanmamış erken Selçuklu dönemine ait çok iyi bir seramik verimiz var. Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz. Elimizdeki bilgileri tek tek analiz ederek bir katalog oluşturmaya çalışıyoruz. Tepenin Bizans döneminde mezarlık alanı olarak kullanıldığını biliyoruz. Özellikle sur duvarının arka tarafında ciddi bir mezarlık alanı var. Bunu tespit etmiş bulunmaktayız” dedi.

TURİSTLERDEN YOĞUN İLGİ

Komana antik kentin Orta Karadeniz Bölgesinde önemli bir kent olacağını belirten Sökmen, “Şu anda yapmaya çalıştığımız Bizans ve Bizans dönemi sonrasını anlamak. Bizans döneminde Komana çok önemli bir yerleşim yeri. Çünkü önemli azizlerden Gregorius Thaumaturgus’un buraya geldiği biliniyor. Aynı zamanda Saint Basiliscus, Saint Basil, John Chrysostom isimli azizlerin sürgünde buraya geldikleri ve hatta burada öldükleri biliniyor. Dolayısıyla Komana Antik Kenti yurt dışından bir çok turist, özellikle Hıristiyanların hac sırasında uğradıkları bir yer. Buraya uğruyorlar bizim kazımızı ziyaret ediyorlar ve daha sonra manastırı ziyaret ediyorlar. Kazılarımızı çok yakından takip ediyorlar. 4 azizin burada bıraktığı izleri onlar da bir şekilde öğrenmeye çalışıyorlar. Bizim ortaya çıkardığımız Bizans tabakası bu yüzden çok önemli” diye konuştu.

AİLE MEZARLIĞI ORTAYA ÇIKTI

Çalışmalar sırasında alanın Bizans döneminde mezarlık alanı olarak kullanıldığını tespit ettiklerini belirten Sökmen, “Bizans döneminde tepenin bir kısmının mezarlık alanı olarak kullanıldığını tespit etmiştik çalışmalarımızda. Burada da bir aileye ait mezarlar bulunuyor. Burada küçük bir çocuk iskeleti bulduk. Aile dememin sebebi, birinin erkek birinin kadın ve birinin çocuk olmasından dolayı. Bu şekilde toplu mezara rastladık. Bunu kadın olarak nitelendirmemizin sebebi de yanında küpe çıkması. Tabakası Bizans olduğu için Bizans dönemine ait diyoruz. Yani 1100 yıllık mezarlık alanı” diye konuştu. Sökmen, çalışmaların 6 Eylül’e kadar süreceğini belirtti.

KOMANA ANTİK KENT

Kaynaklarda, Mitridat Krallığı’nın yönetiminde önemli bir kültür merkezi olan ve Roma İmparatorluğu döneminde de özerkliğini koruyan Komana Antik Kenti’nin, ‘Anadolu tanrısı Ma’ya adanmış kutsal alan olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda çevre bölgeler için ticaret merkezi görevi gördüğü ifade edilen bölgenin, o dönemde kutsal alanda düzenlenen festivaller, zengin pazar yeri ve kenti çevreleyen verimli arazisiyle Anadolu’nun her tarafından ziyaretçi aldığı kaydediliyor. ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen, ‘Komana Pontika Arkeolojik Araştırma Projesi’, Orta Karadeniz Bölgesi’nin klasik çağ kenti Komana’nın konumunu belirlemek ve kentsel dokusunu anlamak amacıyla 2004 yılında başlatılmıştı.

31.07.2013 Akşam