Çini Fırınları Gün Yüzüne Çıkıyor

910

İznik’te 1984 yılından beri sürdürülen ’Çini Fırınları Kazısı’ bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. İstanbul Üniversitesi’nden yaklaşık 20 kişilik ekip eylül ayına kadar İznik çinisine ilişkin yeni bulgulara ulaşmaya çalışacak.

Uzun yıllardır arkeolojik araştırma çalışmaları süren İznik Çini Fırınları kazısının bu yılki bölümü başladı. İstanbul Üniversitesi’nin en uzun soluklu kazılarından biri olan İznik kazısının başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı yapıyor.

2013 kazı sezonu çalışmalarına İstanbul Üniversitesi ağırlıklı çeşitli uzman ve öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 20 kişilik bir ekiple 22 Temmuz’da başladıklarını belirten Belgin Demirsar Arlı, çalışmanın eylül ayı başına kadar süreceğini belirtti.

Arlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi adına Bakanlar Kurulu kararıyla yürütülen çalışmalarda çini ve seramik üretim teknolojilerini aydınlatmaya yönelik veri sağlama araştırmaları bu yıl da sürdüreceklerini ifade etti.

’BOZULMALAR GİDERİLECEK’

Arlı , ’ Çalışmaları bu yıl da İznik Maltepe Caddesi üzerinde bulunan, XIV-XVII. yüzyıllar arasında faaliyet gösterdiği tespit edilen çini fırınları ve atölyelerinin bulunduğu kamulaştırılmış alanda devam ettiriyoruz. Bu sene içindeki çalışmalarımızda yeni açmalar yanında, zorlu geçen kış şartlarının ardından alanda oluşan bozulmaların giderilmesine de çalışılacak’ dedi.

’DEPO ÇALIŞMASI YAPILACAK’

Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arlı , saha çalışmaları dışında, yıllardır planlanan fakat müzenin imkânlarının yetersizliğinden dolayı gerçekleştirilemeyen depo çalışmalarına ağırlık vermeye çalıştıklarını da belirtti. Arlı, ’İstanbul Üniversitesi’nin en uzun soluklu kazılarından biri olan ’İznik Kazıları’ İznik Belediyenin desteği yanında İznik halkının anlayış ve ilgisiyle sürdürülebilmektedir’ dedi.

İznik’teki ’Çini Fırınları Kazısı’ çoğunluğu İstanbul Üniveristesi’nden 20 kişilik bir ekiple devam ediyor.

02.08.2013 Olay Gazetesi