Midas’ın Tümülüsü Kraldan Eski Çıktı

1743

Gordion Antik Kenti’nde bulunan Midas Tümülüsü’nün Kral’dan 100 yıl önce inşa edildiği ortaya çıktı. Kazı Direktör Yardımcısı Dr. Ayşe Gürsan Salzmann, “Midas’ın tümülüsü’ diye bildiği için öyle devam ettiriyoruz” dedi. 

Gordion Antik Kenti Kazısı Direktör Yardımcısı Dr. Ayşe Gürsan Salzmann, Polatlı’da bulunan Midas tümülüsünün, milattan önce 740’lı yıllarda yapıldığını belirterek, “Tümülüsün, Midas’ın devrinden 100 yıl evvel yapılmış olduğunu tarihlemeyle öğrendik ama herkes ‘Midas’ın tümülüsü’ diye bildiği için öyle devam ettiriyoruz” dedi.

Salzmann, tümülüste tarihleme çalışması yapıldığını belirterek, “Yapımı milattan önce 740’lı yıllara rastlıyor. Tümülüsün Midas’ın mezarı olmadığı ortaya çıktı. Çünkü Midas’ın devrinden 100 yıl evvel yapılmış olduğunu tarihlemeyle öğrendik ama herkes ‘Midas’ın tümülüsü’ diye bildiği için öyle devam ettiriyoruz. Başka bir kralın tümülüsü. Buradaki mezar, Midas’ın Babası Gordios’a veya başka bir krala ait olabilir” dedi.

TARLALAR TARİHİ YOK ETTİ

Antik kentin bulunduğu bölgede yüzün üzerinde tümülüsün bulunduğunu dile getiren Salzmann, tümülüslerin, kralın mahiyetine ait elit personelin mezarları olduğunu kaydetti. Salzmann, gerçekleştirdikleri kazılarda Gordion Antik Kenti’nde ikinci giriş kapısını bulmayı umduklarını anlatarak, Polatlı’da yüzün üzerinde bulunan tümülüslerin tarla olarak kullanılmasıyla tarihin yok edildiğini söyledi.

DEMİRÇAĞI’NIN EN GÜZEL KAPISI

Antik Kent’te bulmaya çalıştıkları kapının, Orta Anadolu’da Demirçağı’ndan kalan en güzel kapı olduğunu ifade eden Salzmann, “Kapı erken Frig döneminde yapılmış sitadel kapısı olacak. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz kazılarda bu kapıyı ortaya çıkartacağız. Bu sitadelin 2’nci kapısını ortaya çıkartacağız” diye konuştu. Salzmann, buradaki tümülüslerin korunması için çok yoğun çaba gösterdiklerini belirterek, “Tümülüslerin bir kısmı tarlaların içinde ve sahiplerinin bir kısmı tümülüsleri sürüyorlar. Böylece binlerce yıllık tarih kaybolmuş oluyor” ifadesini kullandı.

04.08.2013 Hürriyet