Demircihöyük’ü Kazan Alman Arkeolog “Osman Hoca” Saygıyla anılıyor

1299

Çanakkale’deki Truva Antik Kenti’nin 18 yıllık kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, ölümünün sekizinci yıldönümü yaklaşırken bilim çevreleri tarafından saygıyla anılıyor. 11 Ağustos 2005 tarihinde 63 yaşında Almanya’da ölen Alman arkeolog, 2003 yılında Türk vatandaşı olmuştu.

Alman Arkeoloji Enstitüsü adına Eskişehir’de “Demircihöyük” adlı Erken Tunç Çağı yerleşmesini kazan ve bu alandaki ilk çalışmayı yayınlayan Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann 26 Nisan 1942 tarihinde, Almanya’nın Köln şehrinde doğdu.

Afrika ve Yakındoğuda sürdürdüğü arkeoloji çalışmalarına 1970′li yıllardan itibaren Türkiye’de devam etti. Türkiye’de uzun yıllar boyunca yürüttüğü kazılarda ona eşlik eden kazı işçilerinin taktığı lakapla “Osman Hoca” olarak anılan Prof. Korfmann, 2003 yılında Türk vatandaşı oldu.

Prof. Korfmann, Demircihöyük kazısından sonra Çanakkale’deki Beşiktepe kazılarını başlatmış, 1986′da ise Truva kazılarını yönetmişti. Alman arkeolog 1992-1995 yılları arasında ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Kumtepe adlı Kalkolitik-Tunç Çağı yerleşiminde kurtarma kazılarını gerçekleştirdi.

TRUVA HAZİNELERİNİN TÜRKİYE’YE İADESİ İÇİN ÇALIŞTI

Korfmann, Truva’nın antik Anadolu uygarlığı olduğunu savunarak, dünyanın Truva’ya bakışını değiştirmişti. Antik kentin UNESCO’nun Dünya Mirası Listesine alınması için çaba göstermişti.

Truva antik kentinde çalıştığı sürede Truva’nın milli park alanı ilan edilmesi ve çıkarılan eserlerin sergilenmesi için müze kurulması yönünde gayret gösteren Korfmann, başka şehirler ve ülkelerdeki Truva hazinelerinin Türkiye’ye iadesi için de kampanya başlatılmasını istedi.

Manfred Korfmann’a 2002 yılında meslektaşları ve öğrencileri tarafından “Mauerschau – Festschrift für Manfred Korfmann” adıyla bir anı kitabı sunulmuştur. Ayrıca adına ithafen Sinan Meydan tarafından 2006 yılında “Son Truvalılar” adlı bir kitap da yayınlandı.

05.08.2013 Zaman