Aslan Tepe Höyüğü’nde Bu Yılki Kazılar 15 Ağustos’ta Başlayacak

1029

Anadolu’da ilk devletin Doğuş yeri olarak bilinen Malatya Aslan tepe Höyüğü’nde bu yılki kazıların 15 Ağustos’tan itibaren başlayacağı bildirildi.

Merkez Orduzu Beldesinde bulunan ve iki yıl önce Açık Hava Müzesi olarak düzenlenen Aslan tepe Höyüğü’nde bu yılki kazıların bu ayın ortalarına doğru başlayıp, 1 veya 1,5 ay sürmesinin beklendiği ifade edildi.

İtalya La Sapianz Üniversitesi öğretim üyesi Arkeolog Prof. Dr. Marcella Frangipane’nin başkanlığında gerçekleştirilen kazıların bu yılki bölümü için İtalya’dan ekibin önümüzdeki günlerde Malatya’ya geleceği belirtildi.

ASLANTEPE HAKKINDA BİLGİ

Aslantepe Höyüğü, binlerce yıl üst üste yığılan pek çok yerleşim tabakasından oluşmaktadır. M.Ö. 5 bin yıllarından M.Ö 712 tarihindeki Asur istilasına kadar şehir olarak varlığını sürdüren tepe daha sonra uzunca bir süre terk edilmiştir. M.S. 5-6 yüzyıllar arasında ise Romalılar tarafından olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans nekrapolü(mezarlık) olarak yerleşimini tamamlamıştır.

İlk kazılar 1930’lu yıllarında Fransız arkeologlar tarafından yapılmıştır. Kazılarda taş üzerine alçak kabartma ile dekore edilmiş avlu ve giriş kapısının iki yanında iki aslan heykeli ve karşısında devrilmiş bir kral heykeli ile Geç-Hitit Sarayı bulunmuştur. Bu eserler hala Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir.

1961 yılından günümüze kadar devam eden ve İtalyan ve Roma “La Sapianz Üniversitesi” arkeologları tarafından yapılmakta olan kazılar, Aslantepenin tarihini daha erken dönemlere taşıyarak önem kazanmasını sağlamışlardır. Höyükte yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray M.Ö.3600 – 3500 yıllarına ait bir tapınak, binlerce güzel mühür baskısı kaliteli metal eserler bulunmuştur. Elde edilen veriler göstermektedir ki; o dönemde Aslan tepe, aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir.

M.S. 5000 yılın sonundan M.S. 4000 sonuna kadar olan zaman süresi içinde güneydeki önemli tarihsel olayların da belirgin olarak yansıdığı Malatya’nın bu bölgesi, her ne kadar Yukarı Mezepotamya’nın bir parçasını oluşturmaktaysa da tam anlamıyla yerel özelliklerini yitirmemiştir.

M.Ö 2000 yılında Aslan tepe, Fırat Nehrine doğru genişleyen Hitit İmparatorluğu’nun şehri olarak kullanılmış. Tepenin Kuzey Doğu yamacına açılan şehir kapısı ve galerisi ile Orta Anadolu Hitit kentlerine benzeyen, etrafı toprak Urla çevrili bir Hitit şehridir.

M.Ö 1200 yıllarında Hitit İmparatorluğu’nun çöküşünde Doğu Anadolu Geç Hitit başkenti olarak Aslan tepe Asur kralı Sargon tarafından tamamen yakılıp yıkılmıştır.

Uzunca bir dönem terk edilen sonra, Malatya ovasına gelip Eski Malatya ya gelip yerleşen Romalılar, buluntulara göre höyük üzerinde basit bir yerleşim kurmuşlardır. Daha sonra Bizans döneminde höyük nekropol (mezarlık) alanı olarak kullanılmıştır.

Höyük, iki yıl önce Açık Hava Müzesi olarak düzenlenip, yerli ve yabancı turistlere açılmıştı.

10.08.2013 haberler.com