Kral Mezarlarında “Üç Boyutlu” Çalışma

1069

Urartu Krallığınının başkenti Van Kalesi’ndeki kral mezarlarının, lazer ve son teknoloji cihazlar kullanılarak ilk kez üç boyutlu modelleri çıkarılıyor. 

Urartulara “Tuşba” adıyla uzun yıllar başkentlik yapan Van’da bulunan tarihi eserlerin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Eski Van şehri ve Van Kalesi höyüğündeki kazı çalışmaları sürerken, Urartu dönemine ait en önemli eserlerden biri olan Urartu krallarına ait kaya mezarların ayrıntılı planları ve üç boyutlu modelleri çıkarılıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaya mezarlarında ilk kez böyle bir çalışmanın yapıldığını söyledi.

Van Kalesi’ndeki kral mezarlarının, Urartu mimarlarının ne kadar başarılı olduğunun ıspatı niteliğinde olduğunu vurgulayan Konyar, şöyle konuştu.

“Eski Van Şehri ve höyük alanındaki kazıların yanında bir diğer çalışmamız da stadel alanı. Burada Urartu krallarına ait anıtsal ölçekte kaya mezarları var. Bu mezarlar, Urartu mimarlarının birinci bin yılın en büyük mimarları olduğunu gösteren örnekler. Burada 200 metrekareye varan ölçülerde, ana kayanın işlenmesiyle oluşan mezar evlerinin, kral mezarlarını oluşturdukarını görüyoruz. Bu kapsamda alanda belgeleme çalışmalarını yapıyoruz. Bu bilimsel anlamda çok önemli bir çalışma. Topograf, mimar ve iç mimarlardan oluşan bir ekiple üç boyutlu totalstation araçları kullanarak çalışmaları yürütüyoruz.”

Kaya mezarlarında ilk kez ayrıntılı planların ve üç boyutlu modellerinin ortaya çıkarıldığına dikkati çeken Konyar, bu çalışmanın Urartu sanat eserlerinin tanıtılması ve bilimsel anlamda değerlendirilmesi açısından önemli bir çalışma olduğunu kaydetti.

Konyar, bir ay sürecek çalışmanın ardından Urartu kaya mezarları ile kaledeki “analı kız” olarak tabir edilen bölümlerin üç boyutlu modellerinin elde edileceğini sözlerine ekledi.

11.08.2013 haberler.com