MSB Devretmeyince, Bey Sarayı Toprak Altında Kaldı

930

Bursa’da Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk sarayı olarak bilinen ve imparatorluğun uzun yıllar yönetildiği yer olan Bey Sarayı’na ait kalıntılar, bölgede konuşlu bulunan Bursa Orduevi’nin başka yere taşınmaması sebebiyle toprak altından çıkartılamıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, orduevinin ücretsiz olarak tahsis edilecek başka bir alana taşınması ve Bey Sarayı’nın tarihi ortaya çıkarılarak restore edilmesi önerisine Milli Savunma Bakanlığı “Tahsis edilen yer uzak” gerekçesiyle karşı çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Orudevi arasında bir süredir devam eden Bey Sarayı polemiği, TBMM gündemine taşındı.

Konuyla ilgili süreç A.D. adlı bir vatandaşın, TBMM’ye yaptığı başvuruda “Orduevi başka yere taşınsın, Osmanlı’nın ilk sarayının kalıntıları kurtarılsın” talebiyle başladı. Bey Sarayı’nın bulunduğu arazinin daha önce Maliye Bakanlığı’nca Milli Savunma Bakanlığı’na devredildiğini hatırlatan A.D., MSB’nin de söz konusu araziyi kazı ve diğer işlemler için Kültür Bakanlığı’na devretmesi gerektiğini belirtti. Başvuruyu işleme alan Meclis Dilekçe Komisyonu, konuyu Milli Savunma Bakanlığı’na sordu. Bakanlık, orduevinden alınan görüş doğrultusunda verdiği cevapta orduevi ve askeri tesislerin başka bir araziye taşınmaması konusunda ilginç gerekçeler sundu. Bursa Orduevi Müdürlüğü bina ve tesisleri ile lojmanların konuşlu bulunduğu arazinin daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce talep edildiğinin hatırlatıldığı Bakanlık yazısında, orduevi ve askeri tesislerin bulunduğu arazinin Bursa şehir merkezine, eğitim ve sağlık tesislerine, kamu binalarına ulaşımının kolay olduğu, Büyükşehir Belediyesi’nin orduevi ve tesislerin taşınması için gösterdiği arazinin ise organize sanayi bölgesi içinde bulunduğu ve söz konusu imkanlara uzak olduğu belirtildi. Yazıda, “Belediye tarafından gösterilen arazi şehir merkezine uzak. Emekli personel ve gazi ailelerinin orduevi ve tesislerden faydalanması zor olur.” denildi. Bursa Orduevi ve askerî tesislerin, halen konuşlu bulunduğu arazine faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olacağının tespit edildiğini kaydedildi.

Bey Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırılan ilk saray olma unvanına sahip. Orhan Gazi tarafından yaptırılan saray, İstanbul’un fethine kadar önemli birçok kararın alındığı yer olarak biliniyor. 687 yıl önce yapılan ve Orhan Gazi’yle birlikte 6 padişah tarafından kullanılan Bey Sarayı’na ait birkaç tarihi kalıntının dışında iz bulunmuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin en önemli tarihî kalıntısı olan bölgede kazı yapılarak kalıntıların ortaya çıkarılmasını için Orduevi’nin başka bir bölgeye taşınmasını istiyor.

14.08.2013 Zaman