Bayburt Kalesi Bakımsızlığa Terkedilmiş Durumda

804

Bayburt’un tarihi güzelliklerinden, tarihi miraslarından biri olan Bayburt Kalesi adeta kaderine terkedilmiş durumda, öyle ki eserin duvarları zedelenmiş, halkımız tarafından isimler kazınmış yolu kullanışsız etrafı çöpler le dolu.

Görevli yok, temizlik yok…

Bu derece öneme sahip, gerek şehir gerekse bölge turizmi adına odak noktası ve gelir kaynağı olan bir yapının bu bakımsız ve kaderine terkedilmiş hali içler acısı…

Tarihi yapının biraz geçmişini incelersek ne derece önemli olduğunuda anlayabiliriz.

Şehrin kuzeyindeki yalçın kayalar üzerinde inşa edilmiş olan Kalenin ilk defa kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bagrat Sülalesi (885-1044) zamanında varlığından söz edilen Kalenin çok daha önce miladın ilk yüzyıllarında mahalli prens ve krallıkların mücadelesine konu olduğu anlaşılmaktadır.

Kale Türkler’in eline geçmeden önce; Roma, Ermeni, Bizans, Arap ve Komnenos hakimiyetinde kalmıştır. Zengin bir tarihe sahip olan kalenin birçok defa onarım gördüğü duvarlarındaki farklı inşaat ve tarih kaynaklarından anlaşılmaktadır.

Halk arasında Çinimaçin Kalesi de denilen Kale, dede Korkut hikâyelerinden “Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder” adını taşıyan hikâyede Beyrek’in (Bey Böyrek veya Bamsı Beyrek) fethedip ün kazanmak üzere yola çıktığı kaledir.

Osmanlı döneminde bu kaleye Çinimaçin Kalesi ismi verilmiştir. Bunun da nedeni kalenin dış yüzeylerinde mor, yeşil ve firuze renkli çinilerin kullanılmış olmasıdır. Kalenin doğu kesiminde XVIII.-XIV. yüzyılda yapıldığı sanılan bir de kilise kalıntısı bulunmaktadır. Kalenin batı tarafında ise yağlı mağarası bulunmaktadır.

24.08.2013 medyatrabzon.com