‘Seyitömer Höyüğü’ Sergisi İstanbul’da

766

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün organize ettiği ‘Haydi çocuklar kazıya’ etkinliğinin ikincisi İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Kütahya Belediyesi işbirliği ile yapılacak olan organizasyon Beylikdüzü Torium AVM’de 14 Eylül-22 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Sergide, Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Seyitömer Höyük Kazıları ve Arkeoloji Bilimi’nin tanıtımının yapılması, özellikle çocukların ve yetişkinlerin bu konular hakkında fikir sahibi olması hedeflendiği kaydedildi.

Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Seyitömer Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen sergi ile ilgili olarak; “Bu etkinlik ile küçük çocuklardan başlayarak eski eserler, arkeoloji, arkeolojik kazılar ve müzeler konusunda eksik olduğunu düşündüğümüz toplum bilincini bir nebze olsun arttırdığımız ve arkeoloji biliminin tanıtımına katkıda bulunduğumuz görüşündeyiz. Aynı etkinliği farklı şehirler ve üniversitelerde gerçekleştirerek Türkiye genelinde arkeoloji bilimini tanıtmak amacı taşımaktayız. Erken Tunç Çağı tabakasında açığa çıkarılan Megaron yapısının (Tapınak) modeli yapılmış, yapılan bu model içinde oluşturulan 6 adet çukura saklanan imitasyon (taklit) eserlerin, sergiye katılan çocuk ziyaretçiler tarafından arkeolog eşliğinde kazılarak bulunması sağlanacaktır. Uygulama 6-11 yaş grubundaki çocukları kapsamaktadır. Bu uygulama sayesinde çocuklar; arkeolojik kazı nasıl yapılır, arkeolojik kazılarda nelere dikkat edilir ve Seyitömer Höyük Kazısı hakkında bilgi edinmeleri sağlanacaktır.Çalışmada yetişkin ziyaretçiler için panolarda bulunan afişlerle Seyitömer Höyüğü’nün ve Arkeoloji Bölümü’nün tanıtımı yapılacaktır. Aynı zamanda sergi alanında bulunan vitrinler içinde yine Seyitömer Höyük Kazısına ait eserlerin imitasyon örnekleri sergilenecektir. Bu eserlerin yanında bir arkeologun çantası, restorasyonda kullanılan malzemeler ve çizimde kullanılan malzemelerin sergisi yapılacaktır” diye konuştu.

27.08.2013 Star Gündem